A čo také si predstavujete pod pojmom „transparentný“ Vy, Kefalín?

23. 6. 2015

Zveřejňujeme zde dopis zaslaný členem sdružení, který by měl možná uvést na pravou míru některé nepravdivé informace které se o OSBB šíří nebo šířili internetem. S Dodatkem že transparentní účet OSBB lze na webu shlédnout rok zpětně a na vyžádaní ho lze poslat emailem v od počátku založení.

K tomuto příspěvku mě přivedla nedávná zkušenost během sledování tiskové konference pana Šafarčíka před začátkem nové fotbalové sezóny.
Nebudu se věnovat tomu, co zaznělo z úst majitele klubu FCB, ale zarazilo mě, jak zkreslené povědomí panuje o OS BB mezi těmi, kdo tiskovku sledovali. A to se dá říct, že se jedná o tu informovanější část veřejnosti.
V online diskusi na portálu youtube.com během probíhající tiskové konference zaznělo několik názorů, že by mělo vzniknout sdružení, které by to koupilo. Rozuměj,koupilo klub FCB. Na mojí reakci, že už zde jedno takové sdružení s tímto cílem máme, jsem obratem obdržel odpověď, že toto sdružení už nevyvíjí žádnou aktivitu a že ani není divu po tom, co se ztratilo z jeho transparentního účtu více než 3 milióny korun!


Spadla mi čelist. Takto zkresleně tedy vidí sdružení a jeho činnost dokonce ti, jimž na klubu záleží.
Občanské sdružení Baník Baníku nemělo nikdy nic společného s takzvaným „transparentním“ účtem „Zachraňme Baníček“ vedeným uRaiffeisenbank a rád bych dokázal, že tento účet nikdy transparentní nebyl!
Tento účet si zřídilo současné vedení FCB pro získání prostředků od fanoušků. O tom, že nejsou zveřejněny všechny pohyby na tomto účtu, panovalo podezření delší dobu. Vyvrcholilo to dnem, kdy se najednou na zůstatku účtu objevilacifra -3 962 015,47 , ale žádná odchozí platba, která by tento zůstatek odůvodnila. Zasvěcení ví, proč tomu tak bylo, ale to v tuto chvíli není podstatné.
Neváhal jsem a napsal na info@rb.cz mail tohoto znění:
„Odesláno: 2.9.2014 15:23:22
Předmět: Transparentní účet FC Baník Ostrava

Dobrý den,
na této stránce jsou zobrazeny pohyby na TÚ, který patří a zveřejnil FC Baník Ostrava pro příspěvky fanoušků v akci zachraňmeBaníček.
http://www.rb.cz/firemni-finance/transparentni-ucty/?tr_acc=vypis&account_number=1981200417

Jelikož jsou na této stránce vidět pouze pohyby od května a to ještě pouze příchozí platby a přitom je kladný úrok za květen 1,24 za červen už jen 1,20, v červenci opět 1,24. Předpokládám, že muselo dojít i k odchozím transakcím nebo ke změně úrokové sazby? Navíc srpen kladný úrok a k dnešnímu dni zůstatek -3 962 015,47 CZK.

Jedná-li se opravdu o transparentní účet, můžete mi, prosím, poslat výpis všech transakcí v tomto roce nebo sdělit, jak si takový výpis můžu obstarat?“

Čekáte, že přišla odpověď? Ano přišla! Ovšem byla to pouze odpověď na část dotazu.

„Datum: 11. 9. 2014 11:16:01
Předmět: RE: Transparentní účet FC Baník Ostrava

Vážený pane Czyž,
dovolte, abychom navázali na Váš email a vyjádřili se k Vašmu dotazu.
Chtěli bychom Vás informovat, že pohyby na transparentním účtu (příchozí i odchozí) jsou zobrazeny s historií až 100 dní (max. 700 transakcí). Zobrazení starší historie není možné.

V případě dalších dotazů“…

Tady si dovolím nezveřejnit jméno paní/slečny z oddělení styku s veřejností. A ne proto, že by mě o to žádala. Ten účet transparentní prostě není. Už jenom proto, že nelze zobrazit úplně všechny transakce.
Nenechal jsem se však odradit:
„Odesláno: 15.9.2014 13:49:15
Předmět: RE: Transparentní účet FC Baník Ostrava

Dobrý den,

můj dotaz zněl, zda tento účet je transparentní.
Je tento účet číslo: 1981200417 vedený u vaší společnosti transparentní?
http://www.rb.cz/firemni-finance/transparentni-ucty/?tr_acc=vypis&account_number=1981200417

Na toto jste neodpověděli a znovu prosím o odpověď.

A pokud ano, jak je možné, že nejsou zobrazeny všechny transakce.
Dne 2.9.byl zůstatek
-3 962 015,47 CZK

tu_fcb

 

 

 

 

 

 

 

Dnes 15.9.2014 je zústatek 153 169,83 CZK a žádná transakce mezi těmito daty není zobrazena.

Děkuji za odpovědi.“
Opět stačila chvilka trpělivosti a odpověď se dostavila:
„Datum: 17. 9. 2014 8:20:54
Předmět: RE: Transparentní účet FC Baník Ostrava

Dobrý den,
dovolte nám navázat na Váš email.

Chtěli bychom Vás informovat, že účet číslo 1981200417/5500 je transparentní. Dále bychom Vás chtěli informovat, že v pohybech účtu jsou zobrazeny všechny zaúčtované transakce s historií až 100 dní (max. 700 transakcí).

Pro více informací k účtu je nutné obrátit se na majitele účtu.

V případě dalších dotazů“… atd.
Asi jsem moc zvídavý a nemám rád kafemlýnek, takže mě to neuspokojilo a pokračoval jsem:
„Odesláno: 18.9.2014 13:31:36
Předmět: RE: Transparentní účet FC Baník Ostrava

Dobrý den paní XY,

napsala jste, cituji: „v pohybech účtu jsou zobrazeny všechny zaúčtované transakce s historií až 100 dní (max. 700 transakcí)“

Můžete mi, prosím, vysvětlit jak je možné, že dne 2.9. byl zůstatek účtu -3 962 015,47 CZK a dne 15.9.2014 zústatek 153 169,83 CZK a žádná transakce mezi těmito dny není zobrazená? Viz. obrázek v příloze.

Děkuji.“

Moc děkuji paní XY, že to se mnou vydržela. Určitě to není jednoduché zachovat si tvář a důstojnost, když máte tak zvídavého klienta na jedné straně a instrukce mlčet na straně druhé.
Poslední a pro mě naprosto dostačující a vše říkající odpověď byla:
„RE: Transparentní účet FC Baník Ostrava
21. 9. 2014, 5:15:32

dovolte nám navázat na předchozí komunikaci.

Je nám líto, není možné Vám poskytnout bližší informace k zůstatkům na zmiňovaném účtu. S Vaším dotazem se, prosím, obraťte přímo na majitele účtu – tedy na FC Baník Ostrava, a.s.“
Takže konec, zvonec. Další vyjádření z nás nedostanete. Ale pro mě je to důležitá informace, že tento účet není a nikdy transparentní nebyl!Raiffeisenbankse tak pro mě stala nedůvěryhodnou bankou.Jak mám věřit, že toto není případ i ostatních tzv. transparentních účtů vedených u této banky?
O důvěryhodnosti toho, kdo takový „transparentní“ účet u takto „transparentní“ banky zřídil a dodnes provozuje netřeba se zmiňovat.
Samozřejmě jsem neváhal a poslal celou historii komunikace s RB na adresu FCB. Společně s dotazem, zda mi mohou poskytnout informace o všech pohybech na tomto účtu.
Hádejte, jestli jsem se dočkal odpovědi od kohokoliv z FCB? Správně hádají ti, co si myslí, že zde nemám co zkopírovat.
Občanské sdružení Baník Baníku všechny své finanční toky realizuje prostřednictvím skutečně transparentního účtu vedeného u FIO Bank. Nemá a nikdy nemělo nic společného s účtem pana Šafarčíka vedeného u Raiffeisenbank, který byl použit na získání prostředků od fanoušků. Ti však nemají fakticky možnost zjistit, na co byly peníze použity!
Všechny pohyby, neomezeně v čase a aktuální stav účtu OS BB je možné vidět zde(edit: účet je možné vidět rok zpětně, na vyžádaní lze výpis zaslat od data založení):
https://www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-transparent.cgi?ID_ucet=2500238911

Plné znění korespondence mezi mnou a RB má k dispozici OS BB. A také už více než 9 měsíců FCB. Zde ho můžete stáhnout.
Dne 22.6.2015 člen OS BB
Josef Czyž