Fanclub Baníku z USA

16. 9. 2020

Smyslem fanklubů v podání aktivních fanoušků je hlavně společná organizace výjezdů a propagace ve vlastním městě. Co ale dělat, když jsi tisíce kilometrů daleko od Ostravy a k dalším jako ty to nemáš zrovna dvě zastávky lokálkou? O tom jsou následující řádky.

Vznik fanklubu v Chicagu se datuje k listopadu 2018 a pravidelně se k němu hlásí další fanoušci, kteří trvale žijí ve Spojených státech amerických. Jednou z vizí baníkovců v USA je například stabilně podporovat mládež Baníku skrze spolupráci s naším spolkem. Nejen proto vám přinášíme rozhovor se zástupci fanklubu – Kamilem, Jirkou a Martinem.

CO VZNIKU FANKLUBU PŘEDCHÁZELO?

Jedna z důležitých věcí bylo ostravské nářečí. Opravdu to bylo tak, že jsme poslouchali Čechy v USA, jak kdo mluví a když jsme uslyšeli dialekt, tak přišla řeč na fotbal, na Baník. Slovo dalo slovo, poznali jsme spoustu nových lidí, baníkovců a objevili společný zájem. Začali jsme vzájemně komunikovat a tak vznikla myšlenka amerického fanklubu Baníku. Také jsme to pořádně zapili v jednom mexickém baru v Chicagu.

KOLIK MÁ FANKLUB ČLENŮ?

Fanklub má přes 50 stabilních členů, se kterými jsme v kontaktu. Reálně je baníkovců v USA několikanásobně více. Víme nejméně o 150, většina však ještě není členy. Stále zjišťujeme, kolik nás tady vlastně je. Založili jsme webové stránky, aktivní se snažíme být i na Facebooku.

ODKUD SE CHACHAŘI V USA REKRUTUJÍ?

Myslíme, že převážná část amerických baníkovců jsou lidé, kteří se sem přistěhovali během posledních 30 let. Ovšem víme i o českých rodinách, kteří v USA žijí od 30. let 20. století a fandí Baníku. Poté přišla další vlna Čechů v 60. letech 20. století a rovněž mezi nimi je řada baníkovců.

VE KTERÝCH STÁTECH USA JE KOMUNITA NEJPOČETNĚJŠÍ?

Mnoho baníkovců žije na Floridě. Tušíme, že nejvíce jich může bydlet právě tam. Dále víme o fanoušcích z Illinos, New Yorku, Millwakue, Kansasu nebo Oregonu.

SLEDUJETE V RÁMCI MOŽNOSTÍ ZÁPASY SPOLEČNĚ?

Letos jsme měli připravený poznávací kemp pro baníkovce v USA. Pandemie koronaviru bohužel vše překazila. Navíc jsou mezi jednotlivými státy obrovské vzdálenosti, proto není příliš reálné sledovat zápasy Baníku ve větším počtu společně. Musíme brát v potaz, že kdyby fanoušek na sraz do Illinois přijel z Kalifornie, je vzdálenost stejná jako z Lisabonu do Poruby. Mrzí nás to ale věříme, že se dočkáme toho, že nějaký zápas zhlédneme v co největším počtu.

JAK ČASTO SE DOSTANETE NA ZÁPAS BANÍKU?

Velmi sporadicky. Je to náročné jak finančně, tak časově. Připravovali jsme na Baník společný zájezd, i tady zasáhla vyšší moc. Kamil ale byl osobně na pohárovém utkání na Letné, kde Baník začátkem března utrpěl pětigólový debakl. I tady věříme, že se společného zájezdu na Baník brzy dočkáme.

NAVŠTĚVUJETE V USA FOTBAL NEBO JINÉ SPORTY?

Ano, někteří z nás si v Chicagu oblíbili baseball. Atmosféra na Chicago Blackhawks je skvělá. Jiní zase fandí fotbalovému Chicago Fire.

CO FANKLUB A PROPAGACE BANÍKU V USA?

Máme své logo, trička, čepice i hrníčky. Po USA jsou také rozlepeny tisíce nálepek Baníku, od Floridy až po Niagarské vodopády. Dále využíváme sociálně sítě, prostřednictvím kterých oslovujeme další baníkovce v USA.

JSTE V KONTAKTU S FANDY JINÝCH FOTBALOVÝCH KLUBŮ, ČESKÝCH NEBO ZAHRANIČNÍCH? JAKÉ JE JEJICH POVĚDOMÍ O BANÍKU?

Je fajn, že většina Čechů ale i Slováků, se kterými jsme v kontaktu, se o fotbal pravidelně zajímá. Zběžně známe třeba několik sparťanů. Například v Illinois je významná komunita Poláků, mezi nimi i fandové GKS Katowice. Rádi bychom se s nimi poznali. Pozorujeme také to, že fotbal aktivně vnímá stále více mladých Američanů. A mnoho z nich také díky nám zná i ostravský Baník.

JAK HODNOTÍTE KLUB V ÉŘE VÁCLAVA BRABCE?

Jednoznačně pozitivně. Majitel klubu na sebe vzal obrovskou zodpovědnost a závazky. V podstatě je pro nás hrdina, který zachránil téměř stoletou značku, jednu z nejslavnějších na fotbalové mapě ve střední Evropě vůbec. Klub na konci roku 2015 nemohlo nic lepšího potkat. Ačkoliv je Václav Brabec ve fotbalovém prostředí krátce, tak se podívejte, kde je klub od jeho vstupu dnes. Ještě před pěti lety mu hrozil zánik. Teď bojuje o špici tabulky. Byl ve finále poháru. Výborně funguje baníkovská mládež, která byla ještě v roce 2015 na pokraji krachu. Troufáme si říct, že s Václavem Brabcem stál nad Baníkem fotbalový bůh.