Návštěva členů spolku u PETRA KŘIŽÁKA

4. 4. 2022

Jak jistě víte, projekty spojené s klubovou historií se již staly nedílnou součástí života spolku Baník Baníku. Naše fanouškovské sdružení ve spolupráci s FC Baník Ostrava mimo jiné zorganizovalo dvě setkání baníkovských mistrů republiky a v současné době připravujeme setkání bývalých hráčů Baníku. Na baníkovské legendy, ale i na fotbalisty, kteří oblékali modrobílý dres slezského celku a přitom nejsou fanouškům tolik známi, však členové spolku nezapomínají během celého roku. V posledních měsících jsme tak navštívili například legendárního záložníka Baníku Lubomíra Knappa – který se usadil v Klokočově u Vítkova, poslední mohykány hřiště na Staré střelnici Zdeňka Stanca a Miroslava Mikesku – kteří bydlí nedaleko centra Ostravy, či bývalého slovenského útočníka Baníku a nyní občana Píště Jozefa Haspru, který působil na Bazalech v druhé polovině šedesátých let.

Ti členové spolku, pro které jsou modrobílé dějiny doslova denním chlebem, pak jednu březnovou slunečnou neděli podnikli výlet do Vrbna pod Pradědem, kde se svou paní užívá zaslouženého důchodu pan Petr Křižák. Že je Vám příjmení Křižák povědomé? Není divu, vždyť rodina Křižákova je jednou z nejslavnějších fotbalových dynastií ve stoleté historii Baníku. Petr Křižák, kterého jsme navštívili, střílel góly v dresu Baníku v šedesátých letech. Ve 27 ligových utkáních jich vstřelil 8. Větší porci zápasů i vstřelených branek mu bohužel překazily zdravotní komplikace v podobě vážného zranění kolene. Jeho otcem není nikdo jiný než Jiří Křižák – jeden z nejslavnějších útočníku baníkovské historie a se 107 ligovými góly její druhý nejlepší střelec. Kanonýr, jehož kvality uznávala celá fotbalová Evropa. Dědeček Petr dokonce v září roku 1922 klub zakládal a jeho jméno je zvěčněno na pamětním kameni, který náš spolek odhalil v loňském roce. Slávě neušla ani Petrova sestra Věra, která byla zvolena Miss Ostravy roku 1965! Petrovým strýčkem pak byla další legenda stoleté modrobílé historie našeho klubu – pan Zdeněk Šajer.

Ve Vrbně pod Pradědem se nám dostalo vřelého přijetí. Pan Petr Křižák nás na vlakovém nádraží vyzvedl a ve svém bytě nás pohostil, mimo jiné, výtečnou domácí slivovicí. Ve svých 75 letech je pan Petr velmi vitální, sleduje veškeré sportovní dění a samozřejmě také Baník. Během asi tříhodinového povídání jsme si mohli vyslechnout řadu zajímavostí z Petrova osobního života i z jeho aktivní fotbalové kariéry. Petr Křižák střílel góly jako na běžícím pásu už v mládežnických kategoriích a také v reprezentačních týmech. Ve fotbalových kruzích se proslýchalo, že má snad více talentu než otec Jiří. Kdoví, kam by to dotáhl, nebýt smolného zranění, kdy mu uprostřed léta roku 1965 na tréninku přilehl nohu ostravský gólman Geryk… Kvůli zranění se tak stal Petr zřejmě nejmladším trenérem, když už v šestadvaceti letech vedl ligový dorost Baníku. V roli fotbalisty se už po zranění vracel na ligové trávníky jen sporadicky a kromě trénování mládeže se věnoval také civilnímu povolání. Pracoval jako technik na Dole Rudý Říjen. Vyprávění pana Petra bylo úžasné. Dozvěděli jsme se například, že už jako malého caparta ho obdivoval slavný Ferenc Puskás. V tehdejším Gottvaldově, kde působil Petrův otec Jiří, hrál přátelský zápas maďarský Honvéd a slavného kanonýra Puskáse zaujal malý čiperný klučina, který si o poločasové přestávce hrál s míčem a předváděl přitom znamenité kousky. Tím šikovným klučinou nebyl nikdo jiný než malý Petr Křižák…

Příhod z fotbalového života bylo samozřejmě spoustu. Během povídání jsme si mohli prohlédnout pečlivě vedené kroniky s novinovými výstřižky a v několika albech také řadu fotografií z Petrova působení v Baníku, nebo mládežnických reprezentačních týmech. Talentovaný fotbalista už v patnácti letech oblékal dres dorostenecké reprezentace, v šestnácti hrál na turnaji UEFA, v sedmnácti letech debutoval v lize. V té nakonec stihl odehrát již zmíněných 27 utkání a vstřelit 8 branek. V prvoligovém utkání s Jiskrou Otrokovice překonal Petr Křižák gólmana hostů hned čtyřikrát! Vzpomínka patřila také Petrovu otci Jiřímu. Vše bylo opět podmalováno řadou unikátních fotografií a tiskovin. Prohlédnout jsme si mohli například odznak člena Klubu ligových kanonýrů Jiřího Křižáka či listinu s podpisy zakládajících členů tohoto klubu. Zajímavý byl také jídelní lístek s podpisy členů italské reprezentace u příležitosti přátelského utkání Itálie – ĆSR v italském Bari. Právě v tomto duelu v prosinci roku 1947 Jiří Křižák v národním týmu debutoval, a stal se tak prvním hráčem našeho klubu, který okusil dres A – týmu reprezentace.

Na závěr našeho setkání si Petr Křižák připravil další lahůdku. Ukázal nám svoji překrásnou a poměrně rozsáhlou sbírku fotbalových odznaků z celého světa. Velkou část této kolekce samozřejmě tvořily odznaky soupeřů Baníku z přátelských i soutěžních utkání. Neméně zajímavá byla také sbírka fotbalových vlaječek. Tři hodiny příjemného povídání se skvělým člověkem utekly jako voda. Popřáli jsme panu Petrovi i jeho ženě především pevné zdraví a pozvali ho na setkání bývalých hráčů Baníku do Ostravy. Cestou domů jsme mohli ve vlaku vstřebávat nepřeberné množství zážitků a nových informací. A už jsme začali spřádat i další plány. Koho navštívíme příště? Nechte se překvapit.

Roman PopekBaník Baníku z.s.

Petr Křižák s autorem článku
Dorostenecký reprezentant Petr Křižák
Petr Křižák s otcem
Odznak člena Klubu ligových kanonýrů Jiřího Křižáka