VZPOMÍNKA NA BUDOUCNOST (2. část)

18. 4. 2019

V prvním díle trilogie jsme se vrátili na počátek zlaté éry Baníku. Konkrétně do roku 1976, kdy hráči v posledním ligovém kole urvali historicky první titul pro naše barvy. Dnes již vybledlou leč slavnou vzpomínku bychom tedy měli. Ve druhé části se blíže podíváme na onu „budoucnost“, která ve sportovním světě znamená zejména MLÁDEŽ.

„Nesmí se vychovávat pro jiné, silnější, slabší, ale pro sebe. V průběhu výchovy mladého fotbalisty je největší chybou přeceňovat výsledky na hřišti a brát je za měřítko kvality práce… Jediným měřítkem musí být počet vychovaných hráčů, kteří se osvědčí ve vrcholovém fotbale…“

Tato nadčasová slova nepatří nikomu jinému než Evženu Hadamczikovi který se, stranou největších klubových úspěchů, zasloužil také o zavedení jednotného tréninkového sys

tému mládeže. Jeho spolupráce s dalšími srdcaři (např. tehdejším předsedou klubu Miloslavem Dopitou) vedla ke stavbě areálu Jeremenko na bývalé haldě stejnojmenného dolu, nebo sportovně-rehabilitačního střediska na kraji šilheřovického parku. Je tedy navýsost správné, že nejprestižnější mládežnický turnaj organizovaný naším klubem je věnovaný právě této klubové legendě. Legendě, která svou prací zpevnila základy, které do světa pomohly vynést jména jako Galásek, Srníček, Jankulovski, nebo Baroš.

Co však bylo, dnes z velké části není. Téma zázemí pro mládež se tak v našich kruzích přetřásá častěji než myšlenky na titul. Tréninkových jednotek se mladým nadějím stále dostává povážlivě málo, a tak je potřeba brát s povděkem přeměnu Bazalů na městské tréninkové centrum, nebo přestavbu areálu Vista na tréninkové, vzdělávací a výchovné středisko. Snad se skrze usilovnou práci pánů Brabce, Mašleje, Chalupy a dalších blýská na lepší časy, které umožní zúročit tisíce hodin práce trenérů a píle samotných dětí. Mimochodem, když už jsme u dětí, za rok 2018 jich v přípravkách přibylo více než sto, což je v historii klubu rekordní počet.

Ostatně, kolik silnějších pocitů hrdosti může chachar zažít v porovnání s okamžikem, kdy jeho ratolest poprvé vybíhá na pažit v dresu se znakem Baníku Ostrava na prsou?

BP!

56832524_2143826452321497_6746728709538971648_o