Milan a derby

11. 12. 2020

Poslední slezské derby nemohlo nechat klidným žádného baníkovce. Penalta, červená, tři branky v posledních dvaceti minutách, vítězství v nastaveném čase, mela hráčů po závěrečném hvizdu. Emoce pořádně cloumaly také s legendou klubu, vítězem Ligy mistrů a členem našeho spolku – Milanem Barošem! Ten, kromě ohlédnutí za vítězným zápasem v Opavě, popsal svou osobní zkušenost s jedním z nejvyhrocenějších derby na světě, a sice divokými zápasy v Istanbulu.

„Slezské derby je velmi prestižní utkání s fantastickou atmosférou. Vždy šlo o vyhecovaný a tvrdý zápas se spoustou ostrých soubojů, což jsem měl rád. A především obvykle před plným stadionem,“ řekl Milan Baroš. Střelec 41 gólů v reprezentačním „Áčku“ přiznal, že měl po prvním poločase smíšené pocity.

„Prvních 45 minut bylo z naší strany nic moc. Kluci byli ve složité situaci, kvůli covidu nehráli, pak ani netrénovali. Opava nás předčila v první půli ve všem, včetně bojovnosti a nasazení, a to je pro takové derby základ. Vyloučení Pokorného bylo možná přísné, ale hráči se ve druhém poločase zvedli,“ pokračoval Baroš. Po rozhodující trefě Jaroslava Svozila v sobě neudržel emoce. „Vyskočil jsem z křesla a radostí řval po celém baráku,“ řekl dále.

Rodák z Vigantic absolvoval za svoji mimořádně bohatou fotbalovou kariéru hned několik desítek derby v zahraničí. Ať už to byly zápasy v Anglii v dresech Liverpoolu, Aston Villy nebo Portsmouthu, či tureckého Galatatasaray. „Když jsme hráli na Fenerbahce, tak nám z bezpečnostních důvodů nedali pro rodinné příslušníky ani jeden lístek. Vůbec nemluvím o cestě klubovým autobusem na stadion, na který fanoušci soupeře házeli klíče, telefony, čepice, prostě cokoliv, co měli po ruce,“ uzavřel povídání celoživotní baníkovský srdcař.