Přepis setkání s panem Brabcem

15. 2. 2018

Do úvodního slova se panu Brabcovi moc nechtělo, ale nakonec si zasloužil za následující dvě věty bouřlivý aplaus. Ten potlesk ale rozhodně nebyl pouze za ony dvě věty, mnozí jsme tleskali tak nějak spontánně, od srdce: „Víte, poprvé, když jsem s vámi šel diskutovat, nevěděl jsem, co mě může od vás čekat. Na dnešek jsem se ale už těšil.“ A na závěr diskuze zazněla z úst majitele Baníku další perla: „Děkuji vám, bez vás by mě Baník nebavil.“ Dovolím si to opravit. Ne pane Brabče, my bychom se bez vás nebavili Baníkem.

 

Ano, takový byl úvod a závěr již tradičního setkání pana Brabce s fans, které se opět konalo pod záštitou z.s. Baník Baníku. Ačkoli jiné BB – Brabec Baníku – jede v úplně jiném levelu, středeční podvečerní diskuze probíhala v rovině rovný s rovným. Pan majitel si na nic nehraje, fans také ne a i proto odcházelo něco mezi padesátkou a stovkou fans (nepočítal jsem to) zhruba po dvou hodinkách nadmíru spokojeno. Šéfe, děkujeme – jste frajer.

 

Bazaly pro ligu?

Dobře víte, že dnešním regulím Bazaly nevyhovují. Poté, co jsme je pro první ligu opustili, prošly zajímavou historií. Nejprve s nimi počítalo město jako majitel pro developerský záměr, pak se to obrátilo pro Tréninkové centrum mládeže. To se začne v nejbližší době realizovat, bude se tam bourat, my jsme se přesunuli s kancelářemi do Vítkovic. V nejbližší budoucnosti tedy Bazaly pro ligu nebudou.

 

Aspoň přípraváky na Bazalech?

Od prvního února jsmee přestěhování ve Vítkovicích. Aktuálně nemáme s městem nájemnou smlouvu na sehrání přípravných zápasů na Bazalech. Město je moloch – je třeba podat žádost, oni mají 30 dnů na odpověď, je to složité… Omlouvám se za pozdní zveřejňování míst konání přípravných zápasů. Samozřejmě – tým upřednostňuje přírodní trávu, ale rozhoduje počasí. Mnohdy jsme opravdu nevěděli, kde zítra nastoupíme.

 

Václav Procházka

Dneska na toto téma odpovídal na tiskové konferenci Dušan Vrťo. Já tam seděl vzadu jako host, odpověděl bych jinak než on. Bylo jasné, že potřebujeme zkušeného stopera, naše obrana byla děravá. Když se naskytla možnost jej získat, šli jsme po tom. Ta jednání se hodně táhla, navíc jsme nevěděli, jak je na tom herně i zdravotně. Nakonec jsme podepsali na půl roku, ke smlouvě je i bonus v případě záchrany v první lize. Zároveň jsme se ale domluvili, že si v březnu sedneme a probereme to. My jsme mohli podepsat na dva a půl roku, ale volili jsme jinou cestu.

 

Kolik za posily?

Za posily jsem dal zlomek toho, co jsem dal do mládeže a zejména do Šoupalky. Když jsem přišel do Baníku, vlastnil jsem dva hráče. Nikdy jsem nedělal fotbal. S prostředím jsme se seznamoval, bylo to složité. Navíc situace v bodovém zisku (Baník 65, Opava jako nepostupující 63 bodů), byla nestandardní. Hráči byli rozebraní, posily bylo těžko sehnat. Start v první lize byl super, ale pak přišla bída. Pochopil jsem vážnost situace a už 3-4 kola před koncem podzimu, jsem začal alarmovat. Šel jsem do kabiny, padlo bodové ultimátum. Splněno nebylo ani náhodou – jeden bod. Já to ale nenechám spadnout. Objevila se možnost získat Filla, povedlo se. Pak už jsme věděli, že na něj natáhneme další hráče. Filla a Diopa jsem vám dal k Vánocům. Nakonec z toho je příchod osmi hráčů. Naprosto nadstandardních hráčů na českou ligu. Ve hře byl Frydrych, Breite.

 

Útočníci

Poznar je u nás na hostování na rok – i kdybychom ho chtěli po jeho nevydařeném podzimu vrátit, nejde to. My o tom ale neuvažovali. Určitě bude pro nás v létě posílení útoku prioritou číslo jedna. Diop není útočník, ten je jasný podhrot – stejně jako de Azevedo. Máme na hostování Jakubova a Šašinky, potřebují se vyhrát. Nemůžeme v této chvíli sáhnout mezi vlastní mladé – to je vybrané z minulosti. Vzhlíží až k U-15, tam vidím kvalitu. Opravdu musíme počkat 3-4 roky, abychom mohli začít čerpat ze svých zdrojů mládeže. Samozřejmě – jména jako Wojaczke, Drozd, Bakov uslyšíte, ale jinak tam není nic. Budeme kupovat i mladé hráče ve věku 18/19 let.

 

Kde vidíte Baník za tři roky?

V rozhovorech pro noviny říkám, že pro mě jeď teď rozhodující záchrana, chci hrát klidný střed tabulky. Jako majitel ale musím mít samozřejmě jiné cíle, ambice. Tým má po posílení na to, aby bojoval příští sezónu o poháry. Nevěříte? (probírá sestavu post po postu, při tom mu spadl málem na hlavu transparent ZS BB)

 

Holzer

Když jsem začal v závěru podzimu hledat hráče, napadl mě Holzer a když jsme se potkali v Hulíně, zeptal jsem se ho. Oslovil jsem Spartu, ale jednání bylo složité, ona hráče prodávat obecně řečeno nechce. Nakonec jsem tuto myšlenku opustil – i poté, co jsem se dozvěděl názor fans, s kterými jsem se na toto téma bavil.

 

Změny v klubu

Po odchodu Jana Wolfa – mimochodem jsme pořád velice dobří kamarády – jsme potřebovali vyřešit situaci ve vedení klubu. Nejžhavější novinkou je jmenování Michala Beláka do pozice výkonného ředitele. Bude mou pravou rukou – bude se starat o každodenní provoz klubu a já se budu věnovat pouze „větším“ věcem.

 

Jankulovski

Jankul má Baník opravdu v srdci – pozor, to se nedá říct o každé tzv. legendě! Chce se učit, ale bude to trvat delší dobu. Je v jiném prostředí – 12 let byl v Itálii a tam to je jiné. Navíc hrál pouze fotbal, o nic kolem se nestaral. Musí se učit a musí se chtít učit. Určitě si jej ale dovedu představit v roli výstavní skříně Baníku, v roli ambasadora.

 

Nehoda

Když se vrátím k důvodu jeho angažování, vracím se do doby, kdy jsme měli 11 bod a já byl z toho nešťastný. Opravdu cítím, že Kučera není špatný. Kdo na jeho místo? Petržela už ne. Svědík? Pivarník? Vrba? Po Karviné jsem se ptal Uličného, věděl jsem o Znojmu, že tam mu to s Kučerou fungovalo. Odmítl mne. Nakonec jsem ho přesvědčil. A Nehoda? Já obecně nemám ty agenty rád. U Nehody ale oceňuji to, jak rozumí fotbalu. Oblast ekonomiky a nákupu hráčů si ale umím pohlídat. Ostatně – od Nehody přichází pouze Budínský.

 

Budínský

Sparta ho nechtěla prodat. My jsme ale brankáře potřebovali, na zkoušku přišli Bárta a Budínský, kterého mi doporučil i Petržela. S Křetínským to je těžké – nikdy nevíš, jestli myslí ty milióny v Kč nebo v EUR. Sparta chtěla hostování. Pak hostování s opcí. Nakonec jsme se domluvili na přestupu – asi to oznámíme v pátek. Ale pozor – Sparta si jej může na jaře kdykoli stáhnout za ppřstupovou částku + bonusy k tomu.

 

Pavlenka

Toho prodávali v době, kdy jsem Baník koupil a z přestupu jsem neměl ani korunu. Naopak – už jsem za něj zaplatil Hlučínu sedm miliónů ze svého… To se ale obrátí, jdeme k soudu.

 

Breite

Chtěli jsme jej. V té dbě ale přestoupil do Slávi Kolář a Liberec byl namlsaný na jiné částky…  Breite byl nakonec už skoro náš, ale pak se to zvrtlo a požadovaná suma byla více než 2x větší, než jsme byl schopni nabídnout. Nakonec nechtěl ani Breite. Nebo agent?

 

Živulič

Objevil se v našem seznamu posil, byla tam úvaha o hostování. I zde to ale nakonec zamrzlo na agentovi. Nemám agenty rád.

 

Sponzoři

Setrvalý stav, nic zásadně nového. Asi neumím žebrat o peníze… Jsem na to sám a ¾ sponzorů jsou mé firmy. Ale já věřím, že budoucí dobré výsledky a množství fans nakonec sponzory přitáhnou. Obecně je to složité v Ostravě natáhnout sponzory na sport – třeba sázkovky ti dají peníze podle toho, kolik tvoji fans vsadí.

 

Účast fans na tréninku

Já tam nebyl, ale vím, že to bylo v klidu. Mohlo být hůř. Zda to pomohlo? Nevím. Uvidíme na jaře. I v poháru. Onehdy jsme vzpomínali, jak jste letěli do Middlesbrough. Dobře tedy – když vyhrajeme pohár, v tom letadle mě zase ostříháte. Moje žena to sice nemá ráda, ale co. Pro mne je ale důležitější než pohár záchrana ligy.

 

Petržela

Ano, stále ho platím. Myslím si, že jsem čestný chlap – mohl jsem to na 99% teď zkraje roku ukončit. Neudělal jsem to, používám ho jako poradce pro jiný pohled na hráče. Posledního června mu ale smlouva skončí. Aktuální poslu hodnotil kladně.

 

Stáňa

Chtěla ho teď Karviná, ptal se mě Honza Wolf, jestli jim ho pustím. Po poradě s vedením sportovního úseku ho ale pouštět nebudeme. Přece jenom je Karviná soupeřem v boji o udržení.

 

Spolupráce s Karvinou

Ty vazby jsou už chabé. S odstupem času vidím, že to bylo trochu bláhové. Honza Wolf je ale chytrý člověk, zná fotbalové prostředí, já byl nováček, chtěl jsem ho využít v mých začátcích. Po zápase s Karvinou tam byly emoce, Honza to nakonec ukončil. Je to škoda, byl by dobrý parťák.

 

Kaša

V Žilině to táhne majitel Antošík sám podobně jako já. Kaša utekl – jak bylo možno slyšet – jako pes. Nejprve jsem za něj nedostal nic, ale Antošík je férový chlap – na nějakých penězích jsme se domluvili. Kaša byll na zápas nabuzený – chtěl být kapitánem, Antošík to zarazil. Diopa přejel tak, že ji zatrnulo. Brutální zákeřný faul. Měl jsem opravdu strach. Na druhou stranu mi bylo líto i Antošíka, když mu tam na umělku hodíme světlici… To byla blbost. Já jsem rád za podzim – peklo bylo pouze se Slávií. Chci ale poprosit 20-30 tisíc pokuty není moc, ale 100 tisíc už se dá využít lépe než na pokuty… Držte to v intencích podzimu. Já vás potřebuji, bez vás fotbal dělat nebudu.

 

Stadion ve Vítkovicích – kdo platí vyhřívání?

Pokud dojde na zápas 6000 diváků a není žádná pokuta, jsem na nule. Vyhřívání nevím, kdo platí – hned se na to zeptám. Vekou položkou je sekuritka – ten stadion má moc východů, u každého musí být 1-2 lidé. Jenom sekuritka mě stojí 150-200 tisíc na zápas. Na dalších 100 tisíc vyjdou led panely. Platím to a při tom si tam nemohu prodat ani párek.

 

Juniorská liga

Zítra pořádám u mě v Kroměříži sezení moravských klubů, které ji hrají – mimo ligisty tedy třeba i Třinec. Věřím, že se shodneme a že požádáme o zrušení juniorské ligy. Chceme, aby naše béčka hrála MSFL. Juniorská liga je důkazem rozbití Svazu.

 

Dovětek autora:

Na sezení byla – mimo popsaná témata – probrány i jiné věci. Ne vše je ale nutné zveřejňovat. Koho zajímají oslavy po podzimní plichtě se Slavií? Koho zajímá důsledek ostříhané hlavy majitele po postupu do nejvyšší soutěže? Nikoho. Historie ani britská královna se na to ptát nebudou 🙂

(samozřejmě platí – psáno online, bez těsnopisu, stařečský roztřepaný rukopis, slepota, nedoslýchavost, Alzheimer – omluva za to, pokud jsem něco pomotal)