Jak dopadla akce Zachraňme Baníček? 1.část

5. 11. 2014

Jeden z členů našeho sdružení nám zaslal text, který mapuje necelé tři roky působení současného vedení v FC BANÍK OSTRAVA. Jelikož většina členů výboru OS BB s textem souhlasí a klidně by se pod něj mohla podepsat, rozhodli jsme se jej prostřednictvím našeho webu zveřejnit. Různých lží a polopravd už jsme se mohli, prostřednictvím oficiálních informačních kanálů, zrovna tak jako nepochopitelně loajálních médií, dočíst HABAděj. Tady máte tedy pohled poněkud jiný, třeba pomůže k tomu, aby jste pochopili pochopili, proč se začíná část fanoušků stále častěji nelichotivě ozývat na adresu současných vládců FCB. Text je poměrně dlouhý, proto jej přinášíme rozdělený na dvě pokračování. 

Jak dopadla akce Zachraňme Baníček?

1.část

 Na přelomu roku 2011 a 2012, kdy už Baník visel ekonomicky nad propastí, došlo k prodeji našeho milovaného klubu z rukou nenáviděného Petery dvojici Šafarčík – Adámek. Oba pánové hned při koupi klubu deklarovali, že jako patriotům a srdcařům jim jde o to, aby Baník finančně stabilizovali, zachovali v první lize a na Bazalech. Na důkaz toho rozjeli projekt Zachraňme Baníček. Všichni jsme se jako tonoucí chytili stébla a upínali své jediné naděje k novému vedení, přispívali na transparentní účet, fandili, co nám hlasivky stačily a modlili se k záchraně, které jsme se nakonec o vlas dočkali. V průběhu roku dostal FCB dotaci od města ve výši 30 mil. korun a rekonstrukce našich milovaných Bazalů byla částečně hrazena i z transparentního účtu. Majitelé slíbili finančně stabilizovat klub a přivést konečně generálního sponzora. Vzhledem k situaci v regionu bylo pochopitelné, že to chvíli potrvá.

 Když Marek Jankulovski v únoru 2012 ukončil kariéru, nebylo to nic divného. Po zranění z podzimního zápasu už nemělo smysl dál pokoušet štěstí. Těšili jsme se na jeho další spolupráci s klubem, protože Marek je srdcař, ale ta trvala jen krátce a v tichosti skončila. Jankul pak v létě 2013 uspořádal na Bazalech svou rozlučku, kterou si však kupodivu musel platit i organizovat sám.

P1070169

 V roce 2012 skončil další věrný chachar, René Bolf. Nyní je už veřejně známo, že pro neshody s vedením klubu, byť se hráč nikdy konkrétně nevyjádřil. Škoda. Mezitím se u „áčka“ vystřídalo několik trenérů – Malura, Látal, Pulpit, Svědík, Komňacký, Bernady. Spekulovat o důvodech jejich odchodů a vyhazovů ale nehodlám, k našemu velkému štěstí je Bernady snad posledním opravdovým chacharem na Bazalech. Navíc pod jeho vedením mužstvo šlape, tak si nezbývá než přát, aby opět nenastaly nějaké podivné okolnosti, kvůli kterým by musel klub opustit.

 IMG_6258

Jaro 2013 bylo pro klub kritické. Vedení se stále nepodařilo sehnat finančního partnera a umořit dluhy věřitelů, které už vystoupaly na hrozivých 160 mega. Šafarčík skoro rok předjednával na radnici prodej parcel, na kterých stojí stadion, městu. V dubnu jsme pak prožili klinickou smrt, když v prvním hlasování zastupitelé odmítli podpořit koupi Bazalů. Zákulisní čachry a opakované hlasování však toto rozhodnutí zvrátily, do FCB zamířilo skoro 100 mega z města. Všichni jsme si oddychli, i když nás to stálo stadion, ale klub přežil. Nikdo nebere zásluhy panu Šafarčíkovi za podíl při jednání s městem. Rozhodně však nebyl sám, a velké zásluhy na odkupu Bazalů městem má například i Luky, kterého hodil přes palubu, Adámek, o jehož odchodu už byla řeč, nebo třeba Madej, na kterého pak při předvolební pomoci Kajnarovi na Bazalech tak nějak zapomněli. Typická ukázka jednání pana Šafarčíka.

img_3410

 Na podzim 2013 se začalo proslýchat, že ve vedení to kapku skřípe. I když oficiálně byly tyto zprávy popírány, vyústily na konci roku k odchodu Libora Adámka z FCB, který se ke svému odchodu nikdy pravdivě nevyjádřil. Klub tak od té doby fakticky řídí Petr Šafarčík. A začalo to nabírat rychlejší obrátky. Vyhazov Lukeše, jehož rozloučení museli zorganizovat sami fanoušci v poločase ligového zápasu. Nešťastné události na zápase se Spartou spustily nekončící vlnu buzerací všech věrných. Až do 25. kola nám reálně opět hrozil sestup. Po letech slibů sponzor stále nikde. Jistým se stalo stěhování do Vítkovic od sezóny 2015/2016. Opět se řešily problémy s udělením licence a údajnou podmínkou bylo i snížení kapacity stadionu a zavedení adresného ticketingu. V kuloárech se proslýchalo, že Baník koupí Alois Hadamczik. Bohužel nakonec z toho sešlo, hádejte proč? Pan Šafarčík zřejmě vytušil, že by se na FCB dalo ještě něco trhnout, takže podíl v klubu odmítl prodat. Že přitom tak nějak pozapomněl na předchozí dohody, to je v jeho případě běžným standardem.

 LzO    

 pokračování příště…