Setkání s vedením klubu – Parlament, 26.8.2020

28. 8. 2020

V.Brabec: Jsem rád, že jsem mohl dorazit, protože to teď bylo takové hektičtější. Mrzí mě, že se tady nebavíme po tříbodové výhře v Karviné, ale je to fotbal. Půjdeme dál a věřím, že Budějovice porazíme. Takže do nové sezony nám všem přeji hodně zdraví.

Baník je modrobílý a při první příležitosti hrajeme v černé, proč?

M.Bělák: V předcházejících sezonách si barevnou kombinaci vybírali hráči. Když jsme tuto výtku zachytili, tak jsme nové dresy vybírali tak, aby byly v té požadované barevné kombinaci. Budeme primárně hrávat v těch dvou bílo-modrých sadách a kabině jsme vysvětlili, že černá je pouze krizová varianta.

Co Azevedo?

M.Bělák: Carlos měl nabídku z Olomouce, kluby byly domluveny prakticky za 5 minut. My mu chceme odchod umožnit. Bohužel má svérazného agenta, kterému se podmínky v Olomouci a podmínky pro agenta zdály málo. Tak teď čeká v B týmu na další nabídku.

Co Marek Jankulovski a jeho působení? Nečekalo se od jeho působení víc?

V.Brabec: Marek se rozhodl v té pozici skončit. Neříkám, že ho to nebavilo, ale necítil se v té pozici. Marek byl dneska celé dopoledne na klubu, bavili jsme se.. Bude za námi chodit, budeme se bavit, budeme věci konzultovat. A jestli jsme očekávali víc, co se týká příchodů a odchodů, tak ten trh je strašně složitý. Nemáme takovou kasu jako pražská S, tudíž žádný velký příchod jsme udělat nemohli. Ty příchody, které byly teď v létě, s ním byly konzultovány, a teď už to bude na novém sportovním úseku, kde jak jste asi všichni zaznamenali byl jmenován Alois Grussmann. Ten byl dneska představen kabině, ujal se funkce sportovního manažera a budeme doufat, že se mu v ní bude dařit.

Před jarem jste nás prosil o trpělivost s panem Kozlem a já se ptám – Jak dlouhá ta trpělivost by měla být? Protože ten progres ve výsledcích moc není.

V.Brabec: To bylo před jarem, na začátku jara se dařilo pak přišla pauza, a pak už se nám nedařilo. Já jsem první, který doufá, že ty výsledky, a hlavně předvedená hra, budou lepší. Těžko se mi odpovídá, jak dlouho to bude trvat. Samozřejmě, když nebudou z dlouhodobého hlediska výsledky, tak první to obvykle odnese trenér. Prosil jsem vás o tu trpělivost, protože věřím, že s trenérem Kozlem budeme úspěšní. Chce pracovat s mladými, je to ta strategie, kterou chce Baník jít. A není to jenom gesto, protože to rádi slyšíte. Změna herního projevu nějakou dobu trvá, nejde to ze dne na den. A myslím, že se nám to daří. Protože jestli sledujete výsledky naší mládeže, tak co měsíc jsme na tom lépe a lépe. A v letošní sezoně všechny ty kategorie, které sleduju, tak tam budeme hrát špičku. Určitě jste zaregistrovali poslední úspěch s RB Lipsko, což je špičkový mládežnický klub. A věřím, že výsledkem spolupráce s Lubošem Kozlem a Radkem Slončíkem bude postupné začleňování našich talentů do A týmu. A to je ta jediná cesta, jak konkurovat Spartě, Slavii nebo Plzni.

Jak je nastavena laťka pro tuto sezonu?

V.Brabec: Když budeme umístěni na horším než pátém místě, tak budu říkat, že tato sezona už nebyla dobrá. Z mého pohledu má Baník na to, aby byl v první pětce a z mého pohledu jsem si skoro jistý že v ní budeme. Nicméně je to fotbal, já ho nehraju, takže to nemohu slíbit.

Ale zatím to vidět není…

V.Brabec: Hráli jsme v Karviné, když tam přijede Baník, tak je to něco, jako když k nám přijede Sparta, Slavie. Také se dokážeme semknout na hřišti a podat nadstandardní výkon, za ty čtyři roky, co jsem tady, u nás Slavia vyhrála jenom jednou a ty rozpočty jsou kardinálně jiné. Jak mezi Slávii a Baníkem, tak mezi Baníkem a Karvinou. A byť jim odešli ti nejlepší hráči, tak bojovali, chodili do toho tvrdě. Takže jsme si přivezli bod, ačkoliv jsme očekávali víc, jelikož se nám podařila příprava, nebyly zranění, přivedli jsme tři hráče plus přišli hráči z mládeže, takže máme široký kádr. Budeme doufat, že se nám bude dařit mladé hráče začleňovat. Ale nemůže to být hned. Je to můj sen, ale ještě to nejde. To vím i já, že bychom sice měli mladý tým odchovanců, ale ty mančafty by nás přejely a z Karviné bychom nemuseli přivést ani ten bod.

Co Vám osobně chybělo v Karviné k tomu, aby se to v ty tři body přetavilo: V.Brabec: Mi osobně tam chybělo, že tam Potočný neproměnil tu tutovku, chyběly mi ty góly nebo alespoň jeden. Já jsem laik – dívám se na ten fotbal jako vy – takže mi osobně tam chyběla větší bojovnost a důraz.

Nechybí tam celkově ta touha vykopat tři body za každou cenu? Deset minut do konce a nám trvá hodit aut, Lašty rozehrává pomalu, žádný kvalt k soupeřové brance.

M.Bělák: Já to vezmu obecněji. Není pravda, že sem hráči chodí za velkými penězi. V těch médiích se často píší věci, které mají do reality daleko. My vezmeme hráče z Dukly Praha, on nám ukáže smlouvu, kterou tam má a my říkáme „Ty jo, to bude problém splnit!“, takže ta situace není taková jako byla před lety, kdy bylo potřeba za každou cenu zachránit ligu. Tehdy to trochu zamávalo s ekonomickými plány majitele. Ale dneska to není tak, že ti hráči přijdou a mají nějaké nadstandardní peníze. Když se podívám, jak platí hráče jinde, tak samozřejmě například Karviná musí zaplatit, aby ji tam hráči došli hrát, tak byste se možná divili, jaké jsou tam rozdíly a v čí prospěch. A co se týče bojovnosti, mi tam nechyběla bojovnost, ale kvalita. Dovolit si něco na půlce Karviné. Předtím hrajeme generálku, hráči vypadají dobře, plní sebevědomí a pak přijedeme do Karviné, kde z toho úvodního tlaku nedokážeme vstřelit branku a najednou si nikdo nic nedovolí. Fakt je ten, že hráč, který je zvyklý, že hraje před pár tisíci diváky, přijde do Ostravy, kde bývá plný stadion a může mít problém to zvládnout. Ale určitě si do Baníku hráči nepřicházejí pro peníze za nekvalitně odvedenou práci.

Michal Frydrych – ve Slavii pátý stoper, netají se tím, že by se do Baníku vrátil.

M.Bělák: Aktuálně máme 4 stopery, shodli jsme se, že stavební kámen je Stronati, k němu Pokorný, přišel Svozil, vrátil se Aza a pustili jsme Šindyho. Takže jsme o příchodu Frydrycha neuvažovali. Mají motivační složku tak nastavenou, že pokud nevyhrávají, hodně to finančně pocítí. A naopak.

Co Svozil a Jablonec?

M.Bělák: Jablonec měl zájem, poslal nabídku, ale po debatě s majitelem a trenérem zvítězilo sportovní hledisko, že nebudeme pouštět hráče ke konkurenci a chceme mít posty zdvojené kvalitou.

Co Lingr, proč nepřišel už v zimě, aby ho nestáhla Slávka?

M.Bělák: Od ledna jsme byli v kontaktu s hráčem, bohužel když Karviná hraje o záchranu tak se s vámi nebude bavit o přestupu. My jsme byli domluveni s hráčem, že má zájem jít k nám, ale v okamžiku, kdy se Karviná zachránila a mohli jsme se začít bavit, tak přišla i Slavia, která v současné době kupuje každého dobrého hráče, i když ho pak pošle na hostování.

Nešlo ho koupit v zimě, s tím, že by jaro odehrál v Karviné?

V.Brabec: My jsme dorovnali nabídku Slavie a řekli jsme, že Lingra chceme. Ale i když jsme s tím klukem byli domluvení a počítali jsme s tím, že přijde, tak přišla Slavia, naši nabídka samozřejmě několikanásobně převýšila, svou roli hrála i vidina Ligy mistrů a Lingra získala ona.

Rozpočet a korona – jak bude ovlivněn?

V.Brabec: Nebude. Od dob, co jsme museli přivádět zkušené hráče, kteří byli z vyšší cenové skupiny, tak se snažíme omlazovat kádr. Kádr máme mladší, ale širší, takže co se týče výdajů na áčko, tak ty budou prakticky stejné jako minulý rok. Rozpočet bude podobný jako minulý rok, což znamená hrubým odhadem 140 – 150 milionů A tým, a zhruba 45 – 50 milionů mládež.

Jak vnímáte hostování hráčů z TOP 3 ve zbytku ligy. Posílají je do Jablonce, Liberce, Boleslavi, což jsou týmy, které by je mohly sportovně ohrozit, takhle je může prohánět jenom Baník, který má vlastní hráče..

V.Brabec: Baník není týmem, který nechá hrát své hráče na hostování proti sobě. Zatím máme hráče spíše ve druhé lize, takže to není tak časté. A opačným směrem, mohli bychom tu vzít někoho na hostování, ti hráči jsou kvalitní a určitě by nám okamžitě pomohli. Ale to tam radši dám obehrávat někoho z těch našich mladých. A z celkového hlediska – také mi to připadá nefér, a to hlavně třeba k Plzni, která nemá tak široký kádr, a když Slavia takhle 2x porazí ten klub, tak je na plus šesti bodech, což víme, že není málo. Kdežto Plzeň musí hrát proti té plné sestavě. Máme indicie, že na LFA se to bude od příští sezony řešit, mi by se to líbilo tak, jako je to v Anglii, kde klub může do jiného klubu poslat na hostování max. 2 hráče, pokud se nemýlím.

Wojatschke, Barkov?

M.Bělák: Oba měli být v minulé sezoně posunuti do B-týmu. Bohužel třetí liga se nehrála, takže ztracený půlrok. Tudíž začali až letos a záleží teď především na nich, jak se budou posouvat.

Růsek z Brna?

M.Bělák: Poslali jsme nabídku na klub, mluvili jsme s agenturou, trenér několikrát s hráčem, já také neboť ho znám. Ale majitel Zbrojovky se rozhodl, že ho nepustí. Má možná v hlavě, že dá letos 12 gólů, prodlouží mu smlouvu a v létě ho draze prodá do Slavie.                                              V.Brabec: Já být majitelem, tak bych to dělal stejně. Brno postoupilo, čeká ho těžká sezona a chce udržet co nejkvalitnější kádr. Byli jsme po postupu z druhé ligy v podobné situaci. Možná Brno změní názor, my jsme jim kromě finančního vyrovnání nabízeli i hráčskou kompenzaci. Ale oni opravdu mají Růska v Brně za talent, takže v tuto chvíli majitel vůbec nepřipustil diskuze. Myslím si, že kdybychom tu nabídku zdvojnásobili, tak by stejně řekl, že ne.

Hrubý a jeho opce?

M.Bělák: Cena je taková, že pokud ji pan Pelta uplatní, tak jsme se všichni shodli, že budeme spokojení. Takže pokud bude opce uplatněna, budou spokojeny všechny strany včetně Roberta a my se musíme po takovém hráči poohlídnout jinde, třeba i v našich řadách.                                                        V.Brabec: Když se v Jablonci rozehraje, bude to lepší, než kdyby se mu nedařilo a on by se vrátil do Baníku rozladěný a bez sebevědomí. Možná mu ta změna prostředí pomůže. Takže pakliže se rozehraje, bude z toho profitovat on, Jablonec a finančně i Baník.

Béčko – Ondra Smetana, perspektivní mladý trenér, počítá se s ním do áčka v horizontu x let?

M.Bělák: Doufám, že bude úspěšný trenér Kozel v áčku a trenér Smetana v béčku. Že to propojení bude větší a větší.                                                  V.Brabec: My se domníváme, že Ondřej Smetana bude dobrý trenér. Ondra ví, že nejde až tak o výsledky, ale o to, aby se perspektivní hráči, kteří by v béčku měli dostávat šanci, seznámili s mužským fotbalem. A víme, že tam bude spolupráce, že Luboš chodí na béčko. Je třeba říct, že z MSFL nechceme spadnout, ale tlak na nějaké umístění tam není.

Jakým stylem se A tým tvoří. Kdo má hlavní slovo? Trenér, sportovní manažer?

M.Bělák: Neexistuje jednoduchý popis. Je to kompromis všeho. Ne všechno se povede, jestli vám majitel Brna řekne, Růska vám neprodám ani za nic, tak co s tím budete dělat?                                                                          V.Brabec: Trenér chtěl Lingra, Růska. Růska nám neprodají, Lingr dopadl, jak dopadl.. Trenér Kozel umí pracovat s mladými, takže jestli budeme někoho přivádět, tak to bude mladý a perspektivní hráč. Ale nemusí to vyjít. Kolik hráčů jsme angažovali a v Baníku jim to nevyšlo.

Co Papadopulos?

M.Bělák:. Máme Kuzmu, Ondru Šašinku, mládežnického reprezentanta, který musí ukázat, že to v Baníku zvládne. Že dokáže hrát jako ve Slovácku. Se Zajícem mu to klapalo, byla možnost ho přivést, je to mladší hráč, který ve 104 zápasech dal 29 branek, což také není špatné na ty roky. Takže jsme neuvažovali, že přivedeme pětatřicetiletého Michala Papadopulose. Máme i další hráče s potenciálem na tyto posty.

Téma mládež: Je fajn, že jsou hráčí Baníku nominování do reprezentace, ale sraz je v neděli a Baník hraje v pondělí.

R. Holiš: Dávají se hlášenky před zápasem sezony, kdy jsou zápasy v sobotu a neděli. Když přijde nominace, tak komunikujeme s Boleslaví, že bychom to chtěli přeložit. Může se stát, že Boleslav řekne že ne, ale my máme široký kádr, takže musíme chtít uspět bez těch reprezentantů. Jsem z Fifejd od malička fandím Baníku. A víme dobře, že před třiceti lety v mládeži byl jenom Baník. Když byl někde druhý, tak bylo něco špatně. Vždycky jsme vedli o deset, patnáct bodů a nikdo neřešil reprezentanty, protože ten Baník byl tak dobrý, že nepotřeboval přeložit utkání. To je vlastně tlak na tu mládež, na tu akademii – nedívat se doleva, doprava a vychovávat co nejlepší hráče. A nebojme se to říct – chtějme být jenom nejlepší, nechtějme být druzí, třetí. Chtějme být první!

Jak probíhá skauting? Jenom cz, sk, nebo i na balkán?

R. Holiš: Co se týká mládeže, tak skautujeme Česko a Slovensko.

Zhodnocení satelitů – fungují dle představ?

R. Holiš: Fantastická věc. Dneska je problém děcko dostat ke sportu. Má s tím problém celá Evropa i svět, aby děti chodily a dělaly nějaký sport. Proto máme akademie Interu Milán, Barcelony, které jsou všude ve světě a na tu značku se nalákají další děti. My máme velmi kvalitní mládež jak na Šoupalce, tak na Bazalech. Ty satelity máme v Radvanicích, na Bazalech, na Šoupalce, v Brušperku a Viganticích a jejich provozem podporujeme svou značku. V Radvanicích nebyl 13 let žádný mládežnický fotbal, nepomohlo nic. Pak přišel Baník Ostrava a dnes tam máme 30 dětí. My podporujeme krajský fotbal, tu mládež. Takhle i rodič v Radvanicích, Petřkovicích může říct, dej to dítě do Baníku. Kdyby tam ty satelity nebyly, tak jej nedá nikam. Každý rodič vidí to své dítě, jak hraje první ligu a Baník je pro to ta nejlepší značka a dneska nemáme 100 hráčů v přípravce, ale 200. Z dvou set se najde více lepších hráčů než ze sta. Vychováváme trenéry, vychováváme děti. A je jasné, že do žáků nemůže jít dvě stě hráčů, takže půjdou do okolí – Hlučín, Vítkovice, Opava, Karviná, Petřkovice atd. To portfolio je lepší a lepší a hlavně – ti kluci ochutnali Baník Ostrava, jsou jeho fanoušci.

Grygar proč Inter a nezůstane tady. Řeší se někdo další?

M.Bělák: Ještě to není hotovo. Ale jsme radí, že je zájem, je to ocenění jak pro hráče, tak pro trenéry, klub. Hlavně hráč a rodina to brali jako výzvu a od začátku byli nastavení, že to chtějí vyzkoušet a ten krok udělat. My jsme měli podmínky, Inter je splnil. Jestli má zůstat v Baníku, nebo odejít do zahraničí, to je těžká otázka.                                                                     V.Brabec: Kontrakt je udělaný tak, že jestli ten kluk bude dobrý a zahraje si někdy první nebo druhou ligu v Itálii, tak z toho Baník bude těžit. Nabídky na stáže, nebo sledování zahraničními kluby – to víme, ale žádná nabídka na přestup na stole není.

Kyby: Korona doba a místa na stadionech. Byli bychom rádi, kdybychom týmům, jejichž fanoušci budou mít zájem přijet, otevřeli jejich sektor i přesto, že našich fanoušků se do ochozů dostane méně. Aby se ostatním u nás nestávalo to, co se nám děje v Karviné a kdoví kde to ještě bude následovat.

M.Bělák: Hlavně doufám, že to nebudeme muset řešit, protože první takový zápas je až Slavia v šestém kole, tak doufáme, že taková omezení už nebudou. Ale pokud budou, tak váš názor bereme v potaz a máme podobný pohled na věc.

Co říkáte na množství prodaných permic a prosím o krátké vyjádření pana Běláka k sázce ohledně permic 🙂 Sázka: Když se prodá víc jak 800 permanentek, tak si Michal nechá vytetovat něco, co mu vybereme.

M.Bělák: Prohrál jsem sázku a jsem za to rád. Fakt jsme to nečekali. Bavili jsme se o čísle 800, je to přes tři tisíce. Akorát se teď bojím toho, co mi kluci vyberou. 🙂 Samozřejmě byl bych rád, kdyby to bylo deset tisíc permic a pět tisíc lidí čekalo ve frontě naštvaných, že se na ně nedostalo. Má to pro nás samozřejmě i nějaký ekonomický efekt. Ale když víme, že si permici obnovilo více než 50 % loňských permanentkářů, tak vzhledem k nejistotě, která nás letos čeká, je to fantazie.                                                              V.Brabec: Tipoval bych kolem dvou tisíc. Michal je ještě mladý a nezkušený. Neporadil se, byl přepadnut na chodbě a takhle to dopadlo 🙂 Pro mě osobně to daleko víc, než peníze do kasy znamená, že ti fanoušci za Baníkem stojí. Že na to nejsme sami a máme od vás tu podporu. Věřím, že i přes to, že ne každý se na ten stadion dostane, tak ty prodeje půjdou ještě o pár stovek kusů nahoru. Takže je to pro nás jak finanční, tak hlavně psychická podpora.

Kdo vymýšlel design permice? Nespokojenost tazatele s velikostí a černobílým provedením loga FCB.

M.Bělák: Využíváme služeb grafického studia, ale pro příští rok není problém, abyste vy jako fanoušci udělali nějaký návrh, který to studio zapracuje.

Je termín, kdy se jede na Maltu?

V.Brabec: Vůbec nevíme, jak to bude ve třetím nebo pátém kole, natož abychom věděli, jestli pojedeme v lednu někam do zahraničí. Letos bude i zkrácená pauza, tak je otázka, jak to bude. Náznaky, kdy sondovali, jestli tam pojedeme už byly, ale to je ještě daleko. Vždyť jsme se před pár dny vrátili z letního soustředění v Rakousku. Ale pokud bude možnost a bude to za dobrých podmínek, tak bychom tam rádi jeli, protože se nám to líbilo. Ale aktuálně to není nic jistého a ani na pořadu dne.

Kyby: Když jsme u soustředění, tak letos nám odpadl přátelák s Rapidem Vídeň. Uvažuje se, že by se s ním hrálo v zimní přípravě? Otázka tak nějak jemně přešla z otázky v úkol pro Michala Běláka, takže zadání zní jasně – v zimě přátelák s Rapidem 🙂

Kdy se bude hrát na Bazalech?

V.Brabec: Dneska jsem byl u starosty Svinova a když mi řekl, co všechno bych musel absolvovat za řízení, tak jsem pochopil, že stadionu bych se nedožil. Na Zarubku to taky nevypadá, tak jsem se vrátil k myšlence, vrátit se na Bazaly. Áčko nevím, úplně se té myšlenky nevzdávám, protože jsem zatím nenašel lepší lokalitu. Možná pozemek pana Světlíka v Hrabůvce, ale to je běh na dlouhou trať. Bazaly by byly nejlepší, ale nesplňovaly by infrastrukturu. Co se týče béčka, tak ochozy nejsou zkolaudované pro diváky.                                                                                                               R.Holiš: Kapacita Bazalů je cca 420 diváků – jen na hlavní tribuně, na ochozy se nesmí. Když se domluvíme, že tam bude hrát Béčko a bude chodit jen 420 lidí, tak OK. Ale nevěřím tomu, že hned na první zápas nepřijde tisíc lidí. Bude tam pár pořadatelů a já šesti set lidem řeknu, že dovnitř nepůjdou, tak z toho bude mela. Ale jestli se tady domluvíme, že to tak nebude, tak s tím můžeme pracovat. Také bychom byli rádi, kdyby B tým hrál na Bazalech.

Evropské poháry nebo stadion?

V.Brabec: To jste mě zaskočil. Ale kdyby mi někdo dal na výběr, jestli poháry hned, nebo až za pět let s tím že za pět let bude stadion, tak bych asi určitě volil ten stadion a ty poháry ještě pár let oželel.

Představení dresů – nešla ta tiskovka udělat líp a prodej dresů sladit tak, aby si je hned po tiskovce mohli fanoušci koupit?

M.Bělák: Video super, jsme rádi, že se nám podařilo domluvit takový budget na takové aktivity a stálo to za to. Představení šlo určitě udělat líp. Vždycky jde všechno udělat lépe a jsme poučení do příště. Co se týče prodeje, tak to tak mělo být, ale bohužel i Pumu ovlivnil covid a vzhledem k tomu, že jsou to unikátní dresy, tak jejich výroba a doprava z Číny byla s ohledem na aktuální situaci velmi náročná, takže jsme ve finále rádi, že má své oblečení a dresy tým, fanoušci si jej budou moct pořídit hned, jak je budeme mít k dispozici.

Nějací noví partneři, sponzoři?

V.Brabec: Objeví se na rameni MM realitní kancelář, je to partner v řádech milionů, jinak žádný další nováčci, spíše naopak budeme mít některá plnění v menší míře, jelikož i ty partnery ten covid zasáhl.

Co Matěj Helešic? My máme jenom Flašku a Dana Holzera, nejspíš příští rok budeme hledat levého beka.

V.Brabec: Teď máme na levém beku dva kvalitní hráče a jak to bude v příštím roce nevíme. Třeba Matěj vyskočí a bude hrát famózně. Tak půjdeme do Opavy a budeme si ho chtít koupit. Když ty hráče prodáváme, tak máme procenta z dalších přestupů, takže se s tím dá pracovat a jak víte, z Opavy jsme přivedli asi největší počet hráčů, takže tam ta spolupráce funguje.

Děkujeme všem hostům i fanouškům za účast. Naposledy bylo setkání v tomto formátu, od příštího roku bude přístupné pouze pro členy spolku Baník Baníku.