BESEDA S MAJITELEM FCB

4. 2. 2022

Ve středu 2. února se v muglinovské restauraci Parlament sešli na tradiční předsezonní besedě členové spolku Baník Baníku s majitelem klubu Václavem Brabcem. Ten zhodnotil dosavadní průběh sezony, odpovídal na četné dotazy fanoušků nebo také nastínil aktuální plán oslav stého výročí klubu.

Setkání zahájil místopředseda spolku Jaroslav Kula, který hned v úvodu připomněl zesnulého fanouška a člena spolku Zdeňka Tomise, zvaného Emil, kterému kompletně celé osazenstvo restaurace věnovalo tichou vzpomínku. Jarek také shrnul aktivity spolku v roce 2021 anebo připomněl platbu členských příspěvků pro rok letošní.

Václav Brabec: Věřím, že Baník stoupá vzhůru, fanoušci mi dodávají energii
Majitel klubu nejprve opět zdůraznil a ocenil roli fanoušků Baníku Ostrava, stejně jako činnost samotného sdružení. „Jako spolek vás opravdu vnímám a jste pro mě obrovskou energií. Bez fanoušků, jaké Baník má, by mě to v klubu nebavilo,“ řekl Václav Brabec.

Podzim byl kvalitní, Smetana se chopil šance
Z dosavadní části sezony má majitel klubu pozitivní dojem. „Věřím, že si to fakt sedá. Baník má dnes 50 týmů, ale samozřejmě každého nejvíce zajímá ligový mančaft. Jsem i fanoušek jako vy a z tohoto pohledu doufám, že klub opravdu stoupá nahoru. Před necelým rokem jsme na záskok vzali ze svých zdrojů Ondřeje Smetanu, který tady zatím odvádí skvělou práci. Zároveň však máme velké očekávání od jarních výsledků mládeže,“ řekl dále Václav Brabec. Jednoznačným jarním cílem je podle něj minimálně předskočit Slovácko na čtvrtém, teoreticky pohárovém místě.

Béčko bude mít druholigové ambice
Havířovský rodák rovněž promluvil o ambicích rezervního týmu v MSFL, kde se tým nachází na třetím místě. Zde potvrdil, že se bude mančaft v blízkém horizontu snažit zaútočit na postupové příčky. Druhá liga by totiž podle něj byla skvělá šance pro řadu odchovanců, kteří by jinak šli na hostování do jiných druholigových klubů. Zároveň ale podotkl, že nepředpokládá, že by se v případě postupu hrály utkání na Bazalech, které parametrům druholigové soutěže neodpovídají.

Povedla se řada přestupů
Baníku se v posledních měsících podařilo velice výhodně prodat jak Patrizia Stronatiho do maďarské ligy, tak Y. Sora do pražské Slavie. Václav Brabec potvrdil, že se po jeho šestiletém působení v Baníku jednalo o nejhodnotnější přestupy. Za tu dobu do klubu naopak přišlo zhruba 40 hráčů. Majitel klubu dále ocenil trvalý přestup Davida Lischky ze Sparty Praha, v jehož případě však potvrdil, že mu vedení klubu v případě atraktivní zahraniční nabídky nebude překážet v dalším angažmá. Stejně tak s vedením Baníku věří v úspěch další akvizice z Prahy, Ubonga Ekpaie nebo Karla Pojezného, kterého Baník pro jarní část zapůjčil do Pardubic.

Nevyhnutelné odchody
Václav Brabec se rovněž vyjádřil k několika odchodům, ať už šlo od Dyjana de Azeveda, Adama Jánoše, Romana Potočného nebo Denise Granečného. Ve všech případech se sportovní úsek, včetně majitele, shodli, že nejlepším řešením pro všechny strany bude, pokud hráči, ať už dočasně, či trvale změní působiště. Majitel klubu také vyzdvihl zejména několikaletý herní přínos ze strany de Azeveda a Adama Jánoše, kteří zde odvedli obrovský kus práce, za což jim patří obrovské díky. V případě Denise Granečného, Adama Jánoše a Romana Potočného se jedná o hostování, Dyjan de Azevedo den po našem setkání zamířil na přestup do Spartaku Trnava.

Několik hráčů s obřím potenciálem
Václav Brabec také pootevřel okénko do dalšího období, kdy odhadl, že největší zájem na přestupovém trhu očekává v budoucnu o Filipa Kaloče, Matěje Šína nebo Ladislava Almásiho. U posledně jmenovaného pak potvrdil, stejně jako v případě zájem Y. Sora, zájem pražské Slavie v uplynulých týdnech. Přestup Almásiho však aktuálně není na pořadu dne.

Posílení několika pozic
Sportovní úsek rovněž v dalších měsících čeká náročný úkol, Baník totiž potřebuje posílit na několika pozicích. Václav Brabec tak nevyloučil zájem o dalšího brankáře, levého obránce nebo hráče do středu zálohy. V případě Jana Laštůvky očekává, že se dle zdravotního stavu a formy v jarní části sezony mezi tyče dostane. Během aktuálního přestupového období se však jedná maximálně o jednoho hráče, který ještě mohl Baník posílit.

Reprezentant Beninu nakonec ve Francii
Junior Olaitan Ishola, beninský reprezentant, sportovní úsek Baníku sice v posledních dnech zaujal a zajímavé reference na něj po několika trénincích dostal i majitel klubu. Ishola však náhle bez vědomí klubu odcestoval do Francie, kde se přidal do tréninku s celkem z druhé ligy. Jeho testy tak v Baníku skončily.

LFA bojuje za fanoušky
Ačkoliv nejsou členové LFA ve všech tématech ve shodě, za návratem fanoušků na stadiony stojí všichni. Dle zpráv z ministerstva zdravotnictví se však, zřejmě celý únor, odehraje pouze před stávající povolenou kapacitou, která znamená maximálně tisíc fanoušků na stadionu. Václav Brabec se rovněž zmínil o televizních právech pro fotbalové kluby, které na rok činí 6,8 milionu. Pro srovnání se sousedním Polskem také uvedl, že tamější kluby dostávají za práva roční příspěvek zhruba 80 milionů korun. Výhledově by se měl příspěvek pro české kluby navyšovat.

Oslavy budou velkolepé
Na září také klub chystá oslavy stého výročí založení Baníku. Václav Brabec projevil například přání, aby se stal Radegast jedním z partnerů oslav. Díky němu by také mohla vzniknout v blízkosti památníku FCB na Slezské Ostravě vzniknout provizorní hospoda. Na baníkovském festivalu pak vystoupí skupina Kryštof, písničkář Jaromír Nohavica nebo další známé regionální kapely či zpěváci. Václav Brabec také potvrdil jednání s celosvětově známým západoevropským soupeřem v rámci letní generálky, tak součástí celoročních oslav 100 let.

Díky svému okolí se cítím mnohem lépe
Majitel klubu závěrem doplnil, že je obrovsky potěšen, že má ve svém nejbližším okolí v Baníku Ostrava osoby, na které se může stoprocentně spolehnout. Přiznal také, že dřív musel spoustu agendy řešit osobně, což dává za vinu dřívější neznalosti fotbalového prostředí.

Za spolek BB sepsal Tomáš Ondra. Tomáši, moc děkujeme.