Jan Laštůvka část rozhovoru o Baníku

11. 1. 2015
Jan Laštůvka

Jan Laštůvka

V sobotním vydání Deníku vyšel rozhovor s honorárním členem našeho sdružení  a byvalým brankářem Baníku , zde přinášíme část tykající se Baníku.

 

Co říkáte na Baník Ostrava, který překvapil fotbalovou veřejnost trenérskou rošádou
Baník jsem sledoval taky (kroutí hlavou), ale nějak nestačím chápat, co všechno se na Bazalech děje. Nejprve se zbavili Lukeše, teď i Svěrkoše. Naposledy mě zaskočila ta výměna trenéra, proti které se ohradil i Bary (Milan Baroš pozn. aut.). Baník hrál na podzim výborně. Měl v úvodu náročný los, ale podzim zvládl. Poté, co tři roky nebo jak dlouho se jen zachraňoval, teď dosáhl na skvělé páté místo. Přesto musel trenér Svědík odejít. Přiznám, že jeho odvolání jsem ještě pořádně nevstřebal. Sleduji to zpovzdálí jako fanoušek, ale stejně to moc nechápu. Buď se hraje na výsledky, nebo na předvedenou hru. A co jsem měl možnost mluvit s kamarády, kteří chodí na zápasy, nebo s bývalými hráči, ti herní projev Baníku chválili. Tím ale nechci říct, že nový kouč Frňka je špatný, třeba bude ještě úspěšnější. Ale odvolávat uprostřed sezony kouče, který vytáhne mančaft na páté místo, je přinejmenším zvláštní.

Budete na jaře Baník o to více sledovat?

Abych byl upřímný, budu ho sledovat s obavami. On totiž náskok na spodní příčky není nijak velký, na to pozor. Navíc se kádr nelogicky oslabuje, to asi taky dost lidí nechápe. To si možná málokdo uvědomuje, že je liga vyrovnaná, a když Baníku odcházejí opory, vstoupí do jara s pozměněným týmem, který to taky nemusí zvládnout. Stačí tři zápasy a můžete hrát rázem o záchranu, zvlášť při tom těžkém losu. I fanoušci by pak byli netrpěliví.

Právě s nimi je vedení klubu v poslední době ve sporu. Jak to vidíte vy z ukrajinského Dněpru? Setkal jste se na Ukrajině s něčím podobným jako příznivci Baníku s kartou fanouška?
Předně si nemyslím, že by názory fandů měl někdo z vedení brát na lehkou váhu. Těch kroků, které byly, řekněme, rozporuplné, bylo v poslední době hned několik. Mám pár kamarádů, kteří na Bazaly jezdí pravidelně už roky a na prodej permanentek nadávali. Odevzdávat všechny údajer30; Nevím, na Ukrajině jsem se za tu dobu s něčím podobným nesetkal. Nechci tady kritizovat vedení, pánové Šafarčík s Adámkem před časem zachránili Baník, který už ani nedýchal. Věřil jsem, že se klub vrátí zase na výsluní a vše se obrátí k lepšímu. Ale ty poslední kroky vyhazov Lukeše, problémy se Svěrkošem, tomu nerozumím. Takoví hráči by si zasloužili důstojnou rozlučku za vše, co tady odvedli.

Mrzí vás to
Určitě. Nechci se pouštět do nějaké ostré kritiky, ale tyhle věci mě štvou, protože to zbytečně škodí klubu, který mám opravdu hodně rád (odmlčí se). A teď i to oslabení kádru. Jestliže klub pořád řeší peníze, tak přece nemůže prodat takového hráče, jako je Baránek, před malým Eurem, které se letos navíc hraje v České republice. Takový hráč, reprezentant, má velkou perspektivu, a tudíž cenu, která by po tak velké akci určitě vzrostla. Teď jsem někde zaslechl, že smlouva končí i Stronatimu. Takoví hráči musejí mít podepsané dlouhodobé kontrakty, alespoň tak to za nás v Baníku vždy bylo.