Stručný přepis besedy

27. 2. 2020

Krátce po šesté hodině přichází k improvizovanému řečnickému stolku dvojice Brabec – Bělák, spolu s s nimi ke stolu usedá Kyby, moderátor dnešního večera.

Úvodní slovo patřilo panu majiteli, který poděkoval příchozím a byl příjemně překvapený počtem účastníků. Na žádnou košatou řeč nedošlo, okamžitě dal prostor k dotazům.
Po zkušenostech z minulých debat se Kyby jal role moderátora diskuze a diskuzi se snažil usměrňovat jednotlivými okruhy.

První okruh:
Hráčský kádr a ambice:

Otázka na výkony Dana Holzera ve srovnání s investicí do něj (vykoupení ze Sparty) a na výkony Denise Granečného.
p.Brabec: Denis se hledá, snad bude v Budějovicích hrát a snad si to uvědomí a zamaká na tom, aby se vrátil do Baníku a hrál v základní sestavě. Co se týče Dana Holzera – bylo to problematické vzít ho zpátky, koupit ho. Nebylo to jednoznačné, naše sportovní vedení se rozhodlo, že to bude přínos, první tři, čtyři zápasy byly dobré, a pak šel s výkonem dolů. Ale to se stává i u jiných hráčů. Teď co vím, tak se jeho výkon zvedá. Uvidíme a musíme jenom doufat. Někteří hráči vám vyskočí, od některých očekáváme něco víc. Například Reiter – také se ještě hledá, ale doufejme, že tu správnou formu nakonec naladí.

Proč Denis a Budějovice, když tam byl také levonohý Helešic a úplně to nevyšlo?
Denise chce jejich asistent, zná ho z repre, podařilo se domluvit i nějakou garantovanou minutáž, takže by to mělo být jiné než v případě Helešice.

Otázka co bude s Barošem?
p.Brabec: To nikdo neví, je zraněný, má zraněnou achilovku. Aktuálně se to lepší, ale vzhledem k jeho věku, kdo ví… Jsme z toho také nešťasní, protože jsme si představovali, že jeho konec kariéry bude vypadat úplně jinak, musíme doufat.

:-)

Otázka – Jak se počítá s de Azevedem a do kdy má smlouvu?
p.Brabec: Smlouvu má ještě na rok, počítá se s ním. Je v kádru áčka a uvidíme jak se chytne po zranění. Jestli má zaječí úmysly nevíme Každý fotbalista má sen, že se dostane ven, u cizinců je to o to víc. Zaječí úmysly měl, odešel, neobstál, vrátil se a byl náš nejlepší hráč a zranil se. Je otázka, jestli se vrátí do té formy. Uvidíme.

Otázka – Ano, Co Tijani v Karviné?
p.Bělák: je v Karviné, řeší se dlouhodobé hostování – takové, aby si ho FCB mohl každé přestupní období stáhnout zpátky, ale aby i Karviná měla pocit, že s hráčem může počítat a rozvíjet jej. Hráč i jeho agent jsou vzhledem k tomu, že to byl jeho první půlrok v profifotbale, spokojení, i Třinec byl spokojený. Teď se bohužel na začátku přípravy zranil a teprve se do toho zase dostává, takže to bude náročnější. Nicméně prvoligové zázemí by mu mělo pomoct se posunout zase o něco dál.

Otázka – Co s pravým bekem?
p.Bělák: Juroška by měl od léta působit v Baníku, máme velký zájem. Slovácko se o dřívějším uvolnění nechce do vzájemného zápasu bavit, očekáváme, že tuto možnost znovu naťukneme po víkendovém zápase.

Otázka – proč tak dlouho trvalo odvolání trenéra Páníka?
p.Bělák: Když chceš někoho vyhodit, musíš mít náhradu. Kozel byl vázán smlouvou u repre. Jednání nebylo jednoduché, řešil p. Brabec se šéfem svazu. I repre řešila, kdy vyměnit Kozla, jestli trenéra vymění hned, nebo ho nechá dojet reprezentační cyklus, takže se to táhlo hodně kvůli tomu. S trenérem byla domluva rychlá, zájem měl, ale bylo to o FAČR. K tomu svátky a konec roku, schvalovací kolečko, atp. Na Svazu se k tomu se vyjadřuje mnoho lidí a natahuje se to. Ale začátek přípravy jsme stihli s novým trenérem, příchody, odchody se s ním konzultovaly, takže neskočil do divoké vody.

Otázka – a trenér Hašek, o kterém se spekulovalo?
p.Bělák: Znova opakuji – když chcete někoho odvolat, musíte mít varianty. Martin Hašek variantou byl, ale hlavní kandidát byl celou dobu pan Kozel.
p.Brabec: Nebylo to jednoduché, Páník přišel, když Baníku bylo těžce, pomohl mu. Ale v létě jsme se rozhodli, že přijde změna. Ale jestli má mít Baník vyšší cíle, a jestli máme konkurovat pražským S, tak buď vyhraji v Eurojackpotu, a nebo vyhrajete vy a vložíte peníze do Baníku. Anebo  – a touto cestou jdeme – si budeme vychovávat ty mladé. Proto jsme dali tolik peněz do mládeže, prakticky polovina všech peněz vložených do Baníku, šla na mládež. A ty podmínky jsou dneska – dle mého názoru – nejlepší v republice. A proto jsme se rozhodli, že to
změníme. Pro mě byl hlavní variantou Kozel, mi bylo sympatické, že Kozel chtěl jít sem do Ostravy, chtěl, a je to vidět – umí s mládeží a my potřebujeme začleňovat mladé postupně do týmu. Myslím si, a jsem o tom přesvědčen, že je dobrý trenér, a chci vás – fanouškovské jádro – poprosit, abyste mu dali čas. Prosím o trpělivost, jsem přesvědčený, že ty mladé vytáhne, a že výsledky se dostaví, ale nebude to hned. A i když prohrajeme tři, čtyři zápasy, tak že hned neuslyšíme „Kozel ven!“.

:-)

Případ Lalkovič.
p.Bělák: Jsme rádi, že jsme uzavřeli pojistku pro hráče ohledně zranění Jak říkal trenér Kozel – vypadá zajímavě a zraní se. Před soustředěním se dá dohromady a na soustředění se zraní.
Nemá dlouhodobou smlouvu, takže pokud něco většího na jaře nepředvede, nebudeme mít zájem ho prodlužovat.
Proč jste ho vlastně brali? Už vystřídal tolik klubů… A je starý.
p. Bělák: Vypadá starší než je, ale má 26. Klubů má za sebou hodně, přišel v době, kdy jsme jednali o příchodu Reitera, ale nevypadalo to, že se s Bohemkou domluvíme. Skončila mu smlouva v Olomouci, trenér i Jankul jej sledovali,
byl zadarmo, kontrakt má na kratší dobu a je postavený tak, že mu bude prodloužena, když bude hrát. Pak se to pohlo s Bohemkou, a Reiter přišel. Byl taková záložní varianta, potuplovat to, Ruda byl pořád varianta 1.
Stačí Hrubý s Jiráskem na to aby tvořili hru?
p. Brabec: Dívám se na našeho odchovance do budoucna, na Kubu Drozda. Vidíte jak to je. Tady nějaký borec před chvíli vykřikl, že třeba Kaloč nemá ani na béčko… Trenér repre si myslí něco jiného, Kozel také, tak uvidíme. My musíme dát možnost mladým, když jim ho nedáme a budeme přivádět furt nové a nové hráče, tak kam dojdeme? Můžeme to dělat jak v Jablonci, dělat jenom áčko, ale to by bylo krátkozraké.

Kdy bude konečná soupiska?
p.Bělák: Ta je víceméně jasná – ti co byli na Maltě jsou na soupisce. 21+3. Brzy to bude i oficiálně.

Jak jsme na tom s brankáři?
Lašty má přístup profesionála, maká na sobě. Budinský příprava asi nic moc, ale Víťa Baránek mu věří. Má brankáře na starost od a do z, všechny posuny řeší on. V 19 je mladý Víťa, od kterého si hodně slibujeme, všechny reference jsou dobré. V naší U17 jsou dva kluci metr devadesát vysocí. Prý se nemáme bát, že z nich něco vyroste.
Číž – trenéři jsou s nim spokojeni, je to pro něj třetí půl rok v mužích, v příští sezoně by měl jít chytat druhou ligu, a na jeho pozici trojky aby se posunul někdo mlady, kdo by chytal béčko.

Výkony v lize budou stejné jako v přípravě nebo lepší?
p.Brabec – mateme soupeře, výkony v lize budou lepší.
Druhý okruh:
Mládež, akademie, zázemí, Bazaly, Vista, atp.

Jak dopadlo jednání – áčko a Bazaly?
Áčko tam je – domluvili jsme se, že si to pronajme akademie FCB a část regionální akademie, a část akciová společnost, což jsou áčko – muži. Mluvíme o trénincích.

Bazaly – p. Bělák: nemáme to zatím na papíře, vypadá to, že jsou zkolaudovány tak, že se na ochozy nesmí pustit lidi… Takže kapacitu máme asi 900 míst. Uvidíme ale ještě, co dostaneme na papíře, ale patrně to není pro diváky zkolaudované.

Proč odešel Mašlej?
p.Brabec – Petr Mašlej – když jsem přišel, nikoho jsem nenal, dal jsem se dohromady s pány z Karviné (Mašlej, Wolf), pan Mašlej tady udělal kus práce, nyní jsme se domluvili, že jeho čas nadešel, jeho práci převzal Radek Slončík..
Mladí – aktuální nabídky?
p.Brabec: Nabídky chodí i na staré, ale nejsou tak zajímavé. Za ty 4 roky všichni prodali x hráčů. Tu budoucnost v mládeži vidím, mládež jde nahoru, hraje špičku v republice. Jsou tam nabídky na Drozda, Kukučku, Šmigu, Grygara. Všechno do zahraničí. Máme 5 nabídek, jednu asi využijeme. Posty se nám hromadí, je třeba dát prostor mladým, ale dva hrát na stejném postu nemůžou, takže jeden asi půjde.
Třetí okruh:
Finance, sponzoři:
p.Brabec: Je to špatné, smiřuji se s tím, že to tak bude pokračovat už trvale. Cesta je přes mládež a poháry. Že by přišel silný sponzor, jsem skeptický. Při návštěvě cca 7-9 tisíc se odrážíme do zisku. Něco stojí sekuritka, pronájem stadionu, služby,… Ta návštěvnost bude asi o něco menší než loni, důležitá bude nástavba, to by na návštěvu mohlo mít pozitivní vliv.

Skauting – od nové sezony bude oddělení skautingu, řízené vedením, snad přinese ovoce.

Nadace Baníku Ostrava – myšlenka – jestli přispějí fanoušci.
p.Brabec: Chci rozvíjet myšlenku, že každý zaměstnanec, včetně hráčů, přispěje 2-3% ze svého platu. Určené pro sociálně slabší fotbalisty – prospěchové stipendium atp. Tuto nadaci chceme nadále rozvíjet, cesty hledáme. Zatím největší donátor je ale Václav Brabec…

:-)

Bazaly znovu stadionem?
p.Brabec: Při slavnostním otevírání to člověku evokuje tu myšlenku, „safra, vždyť se tu toho zas až tak moc nezměnilo…“ Napadlo mě to, dál to nebudu komentovat Na druhou stranu, doba se posunula, každý chce přijet autem, jít na WC jako člověk, takže ta infrastruktura není ideální.

Bavili jsme se i o jiných pozemcích – Zárubek, Svinov, halda Hrabůvka od Světlíka.. atp. Na myšlence nového stadionu pracujeme, otázkou je kde, kdy, a jak se to zafinancuje. Je to běh na dlouhou trať.
TÉMA VÍTKOVICE
Z Vítkovic je béčko Baníku nebo jak to je?
Pro Baník je situace Vítkovic nešťastná. Je to velký klub, který vychoval spoustu hráčů, kteří pak hráli i za Baník. Když padnou – a nemají k tomu daleko – bude to škoda pro fotbal v Ostravě.
Všichni se tam rozhádali, je složité s nimi jednat. Přesvědčujeme je, aby to dali dohromady, ale vypadá to, že padnou. Podali jsme ruku, máme posvěcení od radnice. Chceme zachovat fotbal, posíláme peníze, poslali jsme hráče, které platíme. Ten tým si začíná sedat, přivedli jsme jim trenéra. Nevíme jak to dopadne. Ideální by bylo, aby se majitelé Vítkovic domluvili, udobřili a šlo to dál. Ale situace je špatná, nevíme, jak to dopadne.
Být majitelem dvou profi klubů nelze, toto není varianta.
Kdy skončí nastavba?
Hraje se druhý rok – když se odhlasovala, odhlasovaly ji všechny kluby jednoznačně. Část je spokojená, část není. Nakonec jsme to první rok „odnesli“ my – ve finále MolCupu nás porazila Slavie, v nadstavbě nás vykopla Bolka..
Mám pocit že příští rok nadstavba ještě bude a pak se to vyhodnotí. Tlačí nás do toho i partneři – Fortuna – víc peněz, víc sázek. My se ptáme, jestli dostaneme víc peněz.. Kdoví. V prosinci se nehlasovalo, aby se to skončilo., takže příští rok ještě určitě nástavba bude.
TÉMA – fanoušci, vztah k LFA:
Kyby, Hurban: Nejprve se chceme omluvit za BaníkBaníku, že byla taková pauza s výrobou nového dílu podcastu. Ptáte se na to, tak tedy ve čtvrtek se bude natáčet další díl, téma: Média a Baník, jak se o Baníku píše, proč se o něm tak píše, proč se klub neohradí – hosté Kvasnica, Šíma a Kulajar za nás.

Jak jste spokojen s tím, že je Baník prezentován některými médii? Byla aféra na Spartě, kde byla vyfackována sekuritka, média se toho chytla, za viníka byli dáni fans Baníku. Pak se ale ukázalo, že spor vyprovokovala sekuritka- ale k tomu už se média nevrátila. Jak to vnímáte?
p.Brabec: Je to složité téma. Bulvár se toho chytá. Fanoušci baníku jsou zařazeni jako zvířata. Něco na tom je. Nevlastním media, nemám šanci s tím bojovat, nemám šanci to změnit.
Na Spartě – vím že to bylo vyprovokované, stalo se. Dostali jsme pokutu, zákaz. Není v mých silách, abych vysvětlil, že to bylo vyprovokované a že to dopadlo jak to dopadlo.

No ale když se po čase ukáže, že to bylo jinak, nemělo by přijít třeba naše PR a říct: „ale pozor, ono to bylo jinak, jen se o tom už nemluví, protože se to nehodí?“
p.Brabec: Můžeme se nad tím zamyslet, jestli až k něčemu podobnému dojde, tak na to sedněme, dejme hlavy dohromady a zkusme něco vydat. Ale nemůžeme se dostat do situace, kde dojde ke zranění a my jako Baník to budeme obhajovat. Nejde to.
Možná kdybych dostal prostor já v televizi, tak bych se do toho mohl pustit. Ale v novinách není toho prostoru tolik, abych to ozřejmil.
Názor na LFA a pokuty:
p.Brabec: Vím, kolik za pokuty platím, jsme na čtvrtém místě za Plzní. Přichází jaro, mám strach, abyste hned „nepřepálili začátek“. Nejsem tak bohatý jak Čína nebo Křetínský. Kdo platí pokuty? Slavia, Sparta, Plzeň a Baník. Ostatní kluby toho moc neplatí a proto je výše pokut tolik netrápí. Mě trápí – ozývám se tedy já nejvíce. A ptám se DK – co jste tou pokutou a její výší dokázali? Trestáte mě, nikoli fanoušky.

V úplném závěru byla ještě diskutována další méně podstatná témata, ale snad je výše uvedené zápisem dostačujícím. Velké poděkování patří autorovi přepisu Hellikovi, který zapsal samozřejmě vše tak, jak nejlépe uměl. Pokud něco zaznělo trošku jinak, omluvte – není v tom úmysl a nikdo není dokonalý