Úspěchy ve Vítkovicích i Opavě, naváže na ně Grussmann v Baníku?

26. 8. 2020

Novým sportovním ředitelem Baníku Ostrava se stal Alois Grussmann. Na Bazaly přichází po několika úspěšných letech v roli sportovního manažera ve Slezském FC Opava. Kdo je muž, který jako hráč vybojoval druhé místo v tehdy prvoligových Vítkovicích a senzační šesté místo v premiérové sezoně SFC v nejvyšší soutěži?

Rodák z Pusté Polomi s fotbalem začal v Sokolu Hrabůvka, odkud jeho cesty vedly do Baníku Ostrava. Po hostování v Opavě absolvoval vojenskou službu ve VTJ Tábor, odkud se vrátil do Baníku. Ten jej však poslal na další hostování, tentokrát do Frýdku-Místku, kde vstřelil deset branek. Hned na to Grussmann zamířil do kádru mistrovských Vítkovic, se kterými se radoval z druhého místa v prvoligové tabulce a účasti v Poháru mistrů evropských zemích, kde jejich cesta skončila na úkor portugalského Porta. Rok na to se Vítkovice i s Grussmannem v sestavě probojovaly rovnou do čtvrtfinále poháru UEFA.

Španělský exkurz

Alois Grussmann svými výkony zaujal reprezentační pozorovatele a ve svém druhém startu za národní tým si připsal gól. Následně přišel španělský exkurz v podobě ročního angažmá v Betisu Sevilla. Klub se však dostal do ekonomických potíží a Grussmann se rozhodl pro návrat do Ostravy, tentokrát do Baníku. Restart kariéry se mu však na Bazalech nepovedl a s krátkou zastávkou v Sigmě Olomouc oblékl dres tehdy druholigového FC Kaučuk Opava.

Historický úspěch Opavy

Klubu se sice napoprvé do nejvyšší soutěže postoupit nepodařilo, ale rok na to se již Slezané radovali ze šestého místa v první lize, díky čemuž pootevřeli evropské dvířka v rámci poháru Intertoto. Grussmann zde během sedmi sezon v první a druhé lize nastřílel coby záložník 52 gólů a dodnes patří k nejvýznamnějším postavám klubu. Ještě na jaře 2001 oblékl dres třetiligového Třince, ale po sestupu klubu z MSFL klub opustil.

První trenérské zkušenosti a další triumfy v Opavě

Na svoji hráčskou kariéru Grussmann navázal studiem trenérské profilicence UEFA. Zkušenosti postupně nabral v Novém Jičíně, NH Ostrava i Jakubčovicích nad Odrou, které se pod jeho vedením radovaly hned ze čtyř postupů. Další trenérskou štací Grussmanna byly Vítkovice a rovněž Třinec. Největší manažerské úspěchy si však připsal opět v Opavě, která se pod jeho vedením dostala po 13 letech zpátky mezi ligovou elitu, a v roce 2017 ji dělil krůček od účasti v základní skupině Evropské ligy, když ve finálovém utkání MOL Cupu podlehla těsně zlínským ševcům.

Volba číslo jedna

„Od momentu, kdy v roli sportovního ředitele skončil Marek Jankulovski, pro nás byl Alois Grussmann volbou číslo jedna. V Opavě za ním zůstala velká spousta kvalitní práce. Těší nás, že zájem byl oboustranný a že jsme dokázali najít společnou řeč s ním i s Opavou. A v neposlední řadě samozřejmě věřím, že společně dokážeme Baník zase posunout o krok dopředu,“ řekl pro klubový web Baníku výkonný ředitel Michal Bělák.

Baník se podle Grussmanna neozval poprvé. „To musím přiznat. Jakožto všechny věci, tak i tuto jsem probíral doma v rodinném kruhu. Nakonec jsem se rozhodl tuto třetí výzvu přijmout. Vize Baníku mě oslovila. Cítím, že potřebuji změnu, stejně tak ji potřebuje Opava. Možná jsem už začínal pociťovat i syndrom vyhoření, přece jen v listopadu to bude sedm let, co jsem nabídku Opavy přijal,“ sdělil Grussmann v obsáhlém rozhovoru pro Opavský deník.

Zlobu fanoušků chápe

Že jeho odchod do tábora úhlavního rivala SFC řada příznivců žlutomodrých nezkousne, přijímá. „Vnímám to tak, že jsem dostal nabídku, jdu za prací, odcházím do klubu, který má ambice, chce hrát o Evropu. Jako hráč jsem se taky chtěl posunout výše, totéž platí o práci manažera. Tak to vnímám. Pohyb mezi Opavou a Baníkem byl a bude. Namátkou vzpomenu Zdenu Pospěcha, Honzu Baránka, Pavla Harazima nebo Frantu Metelku a jiné,“ řekl dále Grussmann.

Precizní výběr hráčů, základ úspěchu

Jedním z jeho úkolů by měl být výběr zajímavých a perspektivních hráčů. „Vždy jsme se snažili vybírat hráče, kteří do mužstva zapadnou i charakterem, ať už se jednalo například o Smolu, Svozila, Kayambu, Simerského, Jursu, Zapalače, Kuzmanoviče, Žídka, Zavadila, Fendricha nebo Šroma. Samozřejmě, že ne vždy se vám to podaří. V přestupové politice nemůžete mít nikdy stoprocentní úspěšnost. V neposlední řadě jsou rozhodujícím faktorem finance. Po postupu do ligy jsme neměli na přestupy ani korunu. Berete tak hráče, o které není zájem, kvalita není tak velká,“ okomentoval některé etapy kariéry sportovního ředitele v Opavě.

Věřme proto, že na úspěšnou práci ve Slezském FC naváže i na Bazalech a i díky vytříbenému čichu na hráče posune klub tam, kde jej chtějí fanoušci stabilně vidět. Na špici tabulky prohánějící hlavní favority soutěže.

autor: Tomáš Ondra