ROZHOVOR S KARLEM KULOU

4. 8. 2014

O vyjádření ke kartě FCB jsme požádali bývalého dlouholetého hráče FC Baník Ostrava , dnes Předsedu představenstva FK Fotbal Třinec, v neposlední řadě honorárního člena OS BB, který bude muset v následujícím roce řešit možná obdobný problém jako FC Baník Ostrava.

Vedení FCB vyhlásilo na letošní sezónu akci „Zaplňme Bazaly“, i když se začínající sezonou byl nucen zavést adresný ticketing pro všechny své domácí zápasy. Pro získání karty FCB (kterou musí mít každý kdo chce permanentní vstupenku), musí dotyčný odevzdat jméno, příjmení, adresu, rodné číslo, číslo OP, telefonní číslo a volitelně email. Zároveň kupující podepisuje souhlas s předáním těchto údajů třetí straně což bylo ze začátku spuštění prodeje negováno s tím, že údaje bude mít k dispozici jen klub. Je to opravdu nutné, získávat veškeré tyto údaje, které klub vyžaduje? Nemají tyto požadavky právě opačný efekt než diváky dostat na stadion?

Myslím si , že požadování tolika osobních údajů fanoušky akorát naštve a některé to může i odradit. Byl bych pro jednodušší variantu . Příjmení, jméno, adresa dle OP a datum narození. Email, telefonní číslo, číslo OP by tam mohlo zůstat jako nepovinné údaje.

Je třeba vzít v úvahu, že i vedení FCB je pod obrovským tlakem FAČR, médií, veřejnosti a nikdo už nechce, aby se opakovalo to, co se stalo při utkání se Spartou.

V Polsku je již delší dobu zavedena celostátní povinná registrace fanoušků v 1.a 2.lize, pravidla jsou stanovena zákonem. U nás to řeší soukromá firma, nebo klub sám, nemělo by to být řešeno na jiné úrovni a profesionálně? Jaký vliv to bude mít a návštěvnost?

Ano mělo by to být, dle mého názoru, řešeno pro všechny účastníky Synot ligy stejně. Zdali i pro FNL nevím, prozatím si myslím, že to v našich podmínkách a s návštěvností do 1000 diváků FNL nepotřebuje. Co se týče zákonů, tak těch v ČR chybí více. Ale fotbalovému prostředí by to pomohlo, kdyby se něco podobného jako v Polsku zavedlo i u nás. Fotbalové zákony ve fotbalově vyspělých zemích fungují.

V den zápasu pro ty, co nemají Kartu FCB, bude možno koupit lístky na takzvaný adresný ticketing (u kterého musejí uvést jméno, příjmení, datum narození a číslo OP.), ale jen v pobočkách obchodních center a to maximálně dvě hodiny před zahájením utkání, pak už vstupenka nepůjde sehnat. Neměl by být systém nastaven tak aby neomezoval možnost náštěvy diváků?

Systém by měl být nastaven hlavně pro fanoušky. Myslím si, že možnost zakoupit si lístek v adresném ticketingu by měl mít fanoušek i na stadiónu a maximálně do 30 min. před zahájením utkání.

Nemyslíte, že nařízení adresného ticketingu pro jediný klub z šestnácti je vážným narušením konkurenčního prostředí? Neměl se v tomto případě klub obrátit na ÚOHS?

Nařízení adresného ticketingu jen pro jediný klub problém nevyřeší. Vím, že nelze házet všechny fanoušky do jednoho pytle, ale pravidla na všech stadionech by měla být stejná. Na fotbalových stadionech by mělo být pro diváky vytvořeno bezpečné a kulturní prostředí. Nevím na co se pořád čeká ? Až přijde někdo o život ? To už bude pozdě!

Mně osobně adresný ticketing nevadí, nejdu na fotbal proto, abych něco zničil, na někoho nadával, někoho urážel, nebo něco házel na hrací plochu. Pokud se tak budou chovat i ostatní, není se čeho bát…

Děkujeme za rozhovor.