Premiéra klipu k písni „LEGENDY BANÍKU“!

5. 9. 2021

Ve středu 8. 9. od 20:00 hodin se dočkáme! Klip, který jsme společně natáčeli, čeká premiéra v rámci zahájení oslav sta let klubu – a u toho byste neměli chybět! Celý projekt „Legendy Baníku“, z hlavy fanouška Martina „Yago“ Kajzara, ale není jen o písni a klipu. Dočkáme se také stejnojmenné knihy!
O celém projektu se rozpovídal sám Martin, takže se v klidu ponořte do řádků níže. Nám nezbývá než poděkovat všem fanouškům, kteří prostřednictvím členství ve spolku podobné projekty podporují! Bez financí se neobejdou.


O co vlastně jde…

V první řadě se jedná o poděkování fanoušků směrem k hráčům… Symbolický dar nejen osobnostem, které máme denně na očích, ale také těm, co po léta značku Baníku formovaly a na které se někdy neprávem zapomíná. Blížící se výročí založení klubu je ideální příležitostí, kdy říct díky legendám, definujícím ostravský patriotismus a lidské hodnoty jako identita a tradice.

Buďme konkrétní…

Stejně jako Důl svaté Trojice (Dreifaltigkeit Schacht), v jehož blízkosti Slezská na Staré střelnici hrávala, i Legendy Baníku spojuje číslovka tři. První část projektu zahrnuje napsání a natočení autorské písně vzpomínající na klubové persony, navíc proložené jejich autentickými vzpomínkami. V současnosti se dostáváme do cíle druhého bodu, kterým je finalizace videoklipu, jenž v premiéře představíme 8. září v 20:00 u Nové radnice na oficiální oslavě klubu. K třetímu bodu se dostanu za moment…

Jak nápad vzniknul…

Za poslední dva roky jsme s manželkou dávali dohromady autorský zpěvník s CD Než zapadne sluníčko, který je určený především dětem. Zde jsem si jako dlouholetý příznivce Baníku neodpustil zařadit píseň s názvem Fotbalová, reflektující vztah baníkovského fanouška ke klubu a symboliku předávání z otce na syna. K písni jsme pak natočili s Akademií FC Baník Ostrava videoklip, konkrétně s kategorií U9 (viz https://www.youtube.com/…lak ).

Co následovalo…

Původně jsem chtěl s Chachary natočit baníkovské chorály, respektive použít jejich základ do metalových aranží. Nakonec si říkám, že Baník je natolik svérázný klub na české scéně, že by mu slušelo víc chorálů, které nezpívají další fanoušci na jiných stadionech a zkrátka nejsou převzaté odjinud. Myšlenka přetrvává, jen realizaci na čas odložil projekt autorské skladby Legendy Baníku.

O jakou kapelu a muziku vlastně jde…

K sobě jsem přizval muzikanty, s nimiž jsem v dřívějšku již spolupracoval nebo jsme zkrátka dlouholetí kamarádi. Když začnu u kytar, té sólové se zhostil Jarda Bartoň, dlouholetý bard Citronu a Kreysonu. Druhou kytaru nahrál bluesman Tomáš Jochec, basu René Gockert. Za bicí usedla svojí hrou i okouzlující vizáží nepřehlédnutelná Veronika Mrázová, hrající například s Michaelem Kiskem, Alicem Cooperem či Ianem Gillanem z Deep Purple. Klávesy nahrál Jirka Zabystrzan, který pro změnu doprovázel například basáka od Erica Claptona. Jde tedy o uskupení vytvořené ze špičkových muzikantů tuzemské scény, avšak výlučně složené pro tento projekt, jak už vyplývá z povahy obsazení, jde o klasický heavík.

Kde vznikal klip…

Vizuál klipu jsme chtěli v první řadě situovat do hornického prostředí, proto nás jako první napadnul Landek. Druhá lokace nemohla být jinde, než na Bazalech, kde nám kulisu dělali fans.

Co bude dál…

Celý projekt završíme vydáním stejnojmenné knihy, která bude přestavovat dvaadvacet významných klubových osobností z poněkud jiného úhlu.

V čem bude kniha jiná, než ta od Tomáše Šiřiny…

Kniha přinese exkluzivní rozhovory s fotbalisty ostravské veličiny jménem FC Baník Ostrava. Fanoušci se mohou těšit na přátelské povídání s fotbalisty, kteří aktivně zažili kopanou na Staré střelnici jako Franta Valošek nebo Zdeněk Kosňovský. Vyzpovídal jsem legendy, jež stály u nejplodnějšího období klubu a podílely se významnou měrou na zisku titulů jako Libor RadimecRosťa VojáčekPavol MichálikVenca Daněk, Petr Němec, Verner Lička, Luboš Knapp, Zdeněk Rygel či Karel Kula. Prostor dostaly samozřejmě také veličiny s pojené s dosud posledním titulem jako Radek SlončíkRené BolfRadek Látal či Marek Heinz. Speciální místo věnuji lidem, kteří šířili renomé Baníku za hranicemi naší země jako Luděk MikloškoTomáš Galásek, Marek Jankulovski nebo Venca Svěrkoš. Za důležité jsem považoval vyzpovídat také srdcaře Martina Lukeše. Nemohl jsem opomenout ani osobnost, která splňovala reputací atributy zahraniční hvězdy a z lidské stránky Baník vždy měla v srdci, totiž Milana Baroše. Jediným člověkem, který je v profesionálním fotbalu stále aktivní jako hráč je brankář Jan Laštůvka.

Něco závěrem…

Věřím, že se muzika, videoklip a nakonec i kniha budou fanouškům líbit. Budu rád, když se 8. 9. společně uvidíme v co největším počtu, přeci jen takové oslavy se dočkáme za dalších sto let…